novac
Foto: Shutterstock/Shutterstock

"Enron“

Energetska kompanija "Enron“, sa sedištem u Teksasu, postala je klasičan primer neverovatnog pada nakon vrtoglavog uspeha. Ova firma je devedesetih u časopisu "Forčjun“ rangirana kao najinovativnija u korporativnoj Americi tokom punih šest godina.

Međutim, do novembra 2001. godine akcije kompanije su pale na manje od jednog dolara, ubrzo nakon što je izvršni direktor Kenet Lai bio uhapšen, zbog skrivanja duga kompanije od nekoliko milijardi dolara. Sledeće godine "Enron“ je prijavio bankrot, postavši tako najveća kompanija koja je u to vreme došla u takvu situaciju. Lai je proglašen krivim 2006. godine po šest tačaka prevare i zavere i četiri tačke o bankarskoj prevari. Umro je od srčanog udara iste godine, čekajući na izricanje kazne.

"Vorldkom“

Samo godinu dana posle skandala sa kompanijom "Enron“, tužena je druga najveća američka telekomunikaciona kompanija "Vorldkom“. Iako je ova korporacija brzo rasla, ispostavilo se da su se izvršni direktor "Vorldkoma“ Bernard Ebers i drugi top menadžeri služili računovodstvenim prevarama, kako bi prevarili investitore.

"Muljanje“ sa računovodstvenim knjigama povećalo je imovinu kompanije za oko 11 milijardi dolara, sa 3,8 milijardi američkih dolara na lažnim računima. Bivši izvršni direktor osuđen je na 25 godina zatvora. Ebers je počeo sa izdržavanjem kazne 2006. godine u Federalnoj popravnoj ustanovi Oakdejl u Luizijani.

Bernard Madof

Bivši neizvršni predsednik NASDAK berze priznao je da je izvršio najveću "Ponzi“ prevaru svih vremena. Bernard Berni Madof je prevario investitore za, kako se procenjuje, 64,8 milijardi dolara, tako što je isplaćivao visoku mesečnu kamatu klijentima sa novim ulaganjima u njegovu firmu, koristeći novac drugih klijenata. Madof je osuđen na maksimalnih 150 godina zatvora i nalazi se u Federalnom popravnom kompleksu Batner u Severnoj Karolini.

"Liman braders“

Propast 150-godišnje investicione banke "Liman braders“ postao je simbol finansijske krize iz 2008. godine. Banka je bilo u velikoj meri uključena u obezbeđivanje hipotekarnih kredita, a propala je nakon rizičnog poslovanja nekretninama na američkom tržištu, pokrenuvši globalni kreditni slom. 2008. godine banka je podnela zahtev za stečaj, navodeći iznos od 639 milijardi dolara u imovini i 619 milijardi dolara duga.

Bankrot američke banke nazvan je "najvećim i najkomplikovanijim u istoriji“ i izazvao je ozbiljne posledice na globalnu ekonomiju.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading