DEDOLARIZACIJA EKONOMIJE U KORIST DINARA Od 1. januara stupa na snagu zabrana podizanja gotovine i transakcije u dolarima u ovoj državi
![DEDOLARIZACIJA EKONOMIJE U KORIST DINARA Od 1. januara stupa na snagu zabrana podizanja gotovine i transakcije u dolarima u ovoj državi](/data/images/2022-01-31/606496_shutterstock-1976918936_f.jpg?timestamp=1696535300?timestamp=1696456800)
Ovaj potez trebalo bi da suzbije nezakonitu upotrebu oko 50 odsto od 10 milijardi dolara koje Irak svake godine uveze u gotovini iz njujorških Federalnih rezervi, naveo je Mazen Ahmed, generalni direktor investicija i doznaka u Iračkoj centralnoj banci, prenosi portal Biznis.
To je takođe deo šireg nastojanja da se dedolarizuje ekonomija u kojoj stanovništvo, koje je iscrpljeno ratovima i krizama posle invazije SAD 2003. godine, daje prednost američkoj valuti u odnosu na lokalnu valutu dinar.
Ljudi koji polože dolare u banke pre kraja 2023. godine i dalje će moći da povlače sredstva u dolarima 2024. godine, rekao je Ahmed. Dolari deponovani 2024. godine moći će da se podignu samo u lokalnoj valuti po zvaničnom kursu od 1.320.
Nezvanični tržišni kurs iračkog dinara iznosio je u četvrtak 1.560 što je oko 15 odsto više od zvaničnog kursa. Ahmed je naveo da će građani moći da koriste dolare na karticama unutar Iraka, ali po zvaničnom kursu u dinarima, kao i da je završeno sa gotovinom u dolarima.
Irak je uspostavio platformu za regulisanje bankovnih transfera koji čine najveći deo njegove potražnje za dolarima i koji su nekada bili leglo lažnih priznanica i lažnih transakcija kojima su dolari prenošeni u Iran i Siriju, dve zemlje pod američkim sankcijama.
Sistem je uspostavljen u dogovoru sa vlastima SAD, gde se čuvaju rezerve Iraka od 120 milijardi dolara od prodaje nafte. Prema rečima Ahmada, podizanje gotovine i dalje se zloupotrebljava, a u tome učestvuju i potencijalni putnici kojima je obezbeđena državna kvota od 3.000 dolara.
Irak se u velikoj meri oslanja na dobru volju Vašingtona da osigura da prihodi od nafte i finansije ne budu predmet zabrane u SAD, prenosi B92.
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)