KOD MILOŠA JE SVE JEFTINIJE: Sve više domaćina se odlučuje za ovaj biznis, kupci presrećni!
Upravo zbog toga sada je moguće kupiti domaći ajvar, slatko, mlečne proizvode ili pak prarađevine od mesa iz kućne radinosti. Zbog te mogućnosti i Miloš Vojnović iz Buđanovaca se od nedavno bavi preradom mesa tako da u skladu sa svim propisima sada prodaje domaće kobasice, slaninu i kulen.
- Zna se ko je proizvođač i direktno odgovoran za kvalitet onog šta prodaje. Dosta mladih registrovalo je svoja gazdinstva i za preradu onoga što proizvedu na svojim domaćinstvima. Isplativije je. Ja sam se na ovo odlučio kako bih dodatno zaradio, jer svakako je daleko bolje prodati kobasice, slaninu i kulen od živog mesa. Mislim da je računica tu veoma jasna, i samo onaj ko je spreman dosta da radi može da se upusti u ovo - kaže Vojinović.
Ovaj proizvođač tvrdi da sve radi po propisima, u komori, jer mora dobro da se vodi računa o kvalitetu onoga što se proizvodi. Sirovinu ponekad nabavlja i iz klanica u okruženju, a važno je da za sve postoji deklaracija kako bi kupac znao da mu je ponuđen kvalitetan i zdravstveno bezbedan proizvod.
Srem je oduvek poznat kao kraj vrednih ljudi i dobrih domaćina, a nekada je bio poznat i po tovu svinja. Sada je broj tovljenika daleko manji nego nekada, ali ima ih dovoljno da vredni mladi proizvođači u svojim gazdinstvima pokrenu dodatni posao.
- Mislim da samo prerada onog što mi proizvedemo može da donese neku zaradu. Svi znamo da je tržište nepredvidivo i da jedne godine, primera radi, prodajući tovljenike možemo dobro da zaradimo, narednih pet da smo na gubitku. I zbog toga ovakav način proizvodnje, odnosno prerada može koliko toliko da donese dobru zaradu. Naravno naši proizvodni, konkretno u mom slučaju, dakle kobasice, kulen ili sušena slanina su daleko jeftiniji nego u marketima, što je uz dobar kvalitet, još jedan od razloga za veliku tražnju - dodaje on.
Ovo nije jedini primer mladog poljoprivrednika koji se bavi preradom na svom gazdinstvu. Primera u Sremu je dosta.
U Vognju takođe postoji prerada mesa u porodičnom gazdinstvu, u Novoj Pazovi mnoga domaćinstva se bave mlečnim govedarstvom, pa na tržište plasiraju razne vrste sireva, koji su veoma traženi. U Vojki takođe mogu da se nađu gazdinstva koja se bave preradom mesa i koja već sada imaju svoje stalne kupce. Dakle svest poljoprivrednika se promenila i svako od njih traži posao koji može da donese bolju zaradu, piše Agroklub.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)