ŠTA ZA SRBIJU ZNAČI SPORAZUM O SLOBODNOJ TRGOVINI SA KINOM: Visoke tehnologije velika šansa
Srbija je u poslednjih 10 godina uvećala svoj izvoz u Kinu 185 puta i prelazi 1,2 milijarde dolara, dok su dve kineske kompanije u Srbiji najveći izvoznici. Trgovinska razmena sa Kinom prelazi šest milijardi dolara, objavio je u ponedeljak po dolasku u Peking predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Dobar poznavalac kineske privrede i srpsko-kineskih odnosa, spoljnopolitički komentator Borislav Korkodelović govorio je ranije za "Sputnjik" o značaju tog sporazuma za našu zemlju.
On je tom prilikom podsetio da Kina ima 24 sporazuma o slobodnoj trgovini od kojih je 16 potpisano i primenjuju se. Ostali su u različitim fazama pregovaranja, a jedan od takvih je onaj sa zalivskim zemljama koji se pregovora još od jula 2004. godine o čemu je, napomenuo je, posebno bilo reči tokom posete kineskog predsednika Si Đinpinga Saudijskoj Arabiji decembra prošle godine.
Objasnio je i da je prednost to što domaća ili strana preduzeća koja deluju u Srbiji, ulaze na jedno ogromno tržište od 1,4 milijarde stanovnika sa velikom srednjom klasom od najmanje 400 miliona ljudi koji žele da imaju na raspolaganju stranu robu, posebno iz Evrope.
Visoke tehnologije – velika šansa
U fokusu sporazuma sa Kinom jeste i sektor visokih tehnologija, za koji je Korkodelović istakao da predstavlja veliku šansa.
Kina će zbog američke pretnje u visoke tehnologije ulagati velika sredstva, blizu 200 milijardi dolara godišnje“, naveo je naš sagovornik.
On je objasnio da je kineski sektor visokih tehnologija u silnom naletu i da će biti još više zato što je Kina na to gotovo naterana, jer SAD Kinu doživljavaju kao glavnog konkurenta u narednim decenijama i svojevrsnu bezbednosnu pretnju zbog snažnog privrednog razvoja.
Kina je, kako je ukazao, praktično vodeća sila kada je u pitanju tri četvrtine novih visokih tehnologija, što je priznao Australijski institut za stratešku politiku, naučna institucija za koju mnogi smatraju da je produžena ruka vojno-industrijskog kompleksa, pre svega u SAD i antikineski su raspoloženi.
„Oni su utvrdili da Kina nadmašuje SAD u 37 od 44 vrhunske tehnologije za koje se smatra da podstiču inovacije, rast, vojnu silu, u narednim decenijama. Tu se pre svega radi o veštačkoj inteligenciji, robotici, biotehnologiji, savremenoj industriji i kvantnoj tehnologiji“, precizirao je Korkodelović.
Podsetimo, Sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom postao je aktuelan posle susreta predsednika Srbije Aleksandra Vučića sa kineskim liderom Si Đinpingom u Pekingu, početkom februara prošle godine.
Tada je preneto da je predsednik Kine svom Ministarstvu za trgovinu naložio da sa Vladom Srbije nastavi i brzo okonča razgovore o ugovoru o slobodnoj trgovini.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)