beba
Foto: Profimedia/Anna Grigorjeva / Panthermedia / Profimedia

Vladimir Đorđević, viši savetnik Udruženja finansijskih institucija PKS, ističe za RTS da se ljudi relativno kasno sete da bi dobrovoljna penzija trebalo da im bude dodatni prihod u trećem životnom dobu. Naglašava i da je takva štednja bezbedna, da su fondovi koji postoje duže od deset godina ostvarili dobitak i sačuvali vrednost imovine.

Iz Crne Gore je nedavno stigla najava da bi u narednom periodu mogli u potpunosti da ukinu državni penzioni fond i da se okrenu privatnim. Sedam dobrovoljnih fondova u Srbiji, kojima upravlja četiri društva, ima oko 217.000 članova.

Đorđević je ocenio da je to trenutno dovoljan broj fondova u Srbiji, jer tržište odgovara na potrebe. Svakog meseca redovno svoje obaveze uplaćuje oko 90.000 korisnika. Objašnjava da su dobrovoljni penzioni fondovi instrument dugoročne nebankarske štednje koje karakterišu direktne uplate članova fonda.

- Sve što uplatite, to ostaje samo vama i kada prođe period akumulacije, raspolažete tom imovinom u potpunosti - precizirao je Đorđević.

Individualni korisnik nema obavezu da svakog meseca uplaćuje onoliko koliko je uplatio prethodnog i time neće izgubiti nijedno pravo. Neki fondovi, kaže, imaju minimum uplate 1.000 dinara, neki 500 dinara mesečno i to je jedino ograničenje.

Navodi da je sve to posebno važno za ljude koji tek ulaze na tržište rada, koji bi trebalo da kroz dugi proces akumulacije, dok rade 20-30 godina, malim uplatama u tom dugom periodu ostvare znatnu sumu novca.

 

(rts)

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading