novac
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock/Maja Marjanovic

Da bi usvojila evro, zemlja prvo mora da bude članica Evropske unije, a Narodna banka Srbije (NBS) u Predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o Narodnoj banci Srbije gleda u budućnost.

Dakle, u slučaju da naša zemlja postane članica Evropske unije, NBS je predložila nove odredbe koje bi stupile na snagu danom pristupanja Srbije EU i uvođenjem evra kao nacionalne valute, prenosi NS Uživo.

U novom poglavlju “NBS kao deo evrosistema” u budućem članu 86m stoji: “Uvođenjem evra kao nacionalne valute u Republici Srbiji, Narodna banka Srbije postupaće u svemu u skladu sa odredbama Ugovora, Statuta ESCB- a i ECB-a i propisima Evropske unije koji se neposredno primenjuju i kojima se utvrđuju prava i obaveze država članica koje su prihvatile evro kao nacionalnu valutu”.

To znači da bi ulaskom Srbije u Evrozonu dinar otišao u istoriju, a to potvrđuje i član 86t: Novčana jedinica Republike Srbije jeste evro.

Ovim izmenama Zakona, NBS će moći da izdaje novčanice i kovanice evra uz odobrenje Evropske centralne banke. Takođe je navedeno da će NBS moći da utvrdi izgled kovanog novca koji će izdavati u skladu s propisima Evropske unije.

Hrvatska - s kune na evro

Hrvatska se od 2023. godine oprostila od svoje nacionalne valute kune i počela da koristi evro, a zo to je bilo potrebno navikavanje.

Četiri meseca pre zvaničnog uvođenja evra (početkom septembra 2022. godine), u Hrvatskoj je prvo počelo obavezno dvojno iskazivanje cena u kunama i evrima. Ta obaveza dvojnog isticanja cena je naime trajala godinu dana.

Povlačenje kuna i puštanje u opticaj novčanica i kovanica evra bila je složena operacija jer je u vrlo kratkom vremenu bilo potrebno povući više od 500 miliona komada novčanica kuna i više od 1,1 milijardu komada kovanica kuna i lipa. Uz to, istovremeno je bilo potrebno pustiti u opticaj uporedive količine novčanica i kovanica evra.

U prve dve nedelje po ulasku Hrvatske u Evrozonu na snazi je bio i dvostruki promet, gde su mogle da se koriste i kune i evro.

Građani su u bankama u prvih šest meseci bez naknade mogli da menjaju kune za evre, a u sledećih šest meseci uz naknadu. Nakon 12 meseci od uvođenja evra gotov novac se menja samo kod Hrvatske narodne banke. Kovanice mogu da se menjaju do tri godine nakon uvođenja evra, a novčanice mogu da se menjaju trajno.

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (4)

Loading
Istina

30.11.2024 09:00

Valjda nismo takve budale, da Nas tamo ucenjuju . Biti na zurci gde te Niko ne zeli je tuzno, Samo Brics ili neutralnost

SrBin

30.11.2024 09:10

Milogorje je prešlo na evro a nije u eu.

Goran

30.11.2024 10:52

I Češka je u EU a i dalje koristi svoju krunu. I Češka kruna iz godine u godinu ima bolji odnos prema evru... Mada se iskreno nadam da nećemo nikad u EU.