evri
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

U Kini poznat kao "pei pa" (što znači "pratiti na uspon"), ovi mladići se pridružuju strancima na njihovim usponima za novac. Ovaj "posao" dobija sve veću popularnost - heštegovi vezani za "prijatelji za penjanje" imaju više od 100 miliona pregleda na kineskim društvenim mrežama.

"Prijatelj za penjanje" su najčešće mladi ljudi, studenti ili čak bivši vojnici, koji se promovišu na platformama kao što su Ksiaohongšu i Douin. Na svojim profilima navode visinu, nivo kondicije i iskustvo u planinarenju. Oni su klijentu moralna podrška, pa čak i obavljaju neke fizičke poslove za njih, na primer, nose njihov ranac ili ih vuku ka usponu.

penjanje, planinarenje

Foto: Shutterstock

 

Vendi Čen i njen "pratitelj za penjanje" započeli su svoj uspon oko 20 časova, kako bi na vrhu dočekali poznati izlazak sunca. Na osnovu procene njene kondicije, "prijatelj" je osmislio umeren plan uspona i nosio njen ranac celim putem. Sve to je platila oko 49 dolara. To je tipična cena za uslugu, a neki zarađuju mnogo više.

Ovog leta je postao viralan snimak 20-godišnjeg studenta Krisa Džanga koji je uz strmu planinsku stazu nosio trogodišnjeg dečaka, dok je dečakova majka zaostajala daleko iza. Umesto da započne klasični pripravnički staž, Džang je odlučio da postane "prijatelj za penjanje". Zahvaljujući državnim praznicima, zaradio je više od 2.800 dolara u poslednja tri meseca.

penjanje, planinarenje

Foto: Shutterstock

 

- Biti 'prijatelj za penjanje' donosi mi ne samo veću platu, već i slobodu boravka na otvorenom, umesto da po ceo dan sedim ispred kompjutera - rekao je Džang.

Čen Vudi je 27-godišnjak koji je napustio prodajnu karijeru i postao "pratitelj za penjanje" sa punim radnim vremenom. Trenutno ima skoro 40 zakazanih uspona i zarađuje oko 2.800 dolara mesečno - što je više od prosečne mesečne plate u Kini, piše Dnevnik.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading