novac
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

Analitičar podataka prikuplja, organizuje i tumači sirove podatke kako bi bolje razumeo poslovanje kompanije.

Pomoću alata poput Excel-a, SQL-a i Tableau-a, analitičari identifikuju trendove i kreiraju vizualizacije, analizirajući ključne metrike poput prodaje, posećenosti veb-sajtova i regulatornih rizika, kako bi unapredili poslovanje kompanije.

- Niša analize podataka je brzo rastuće polje koje potencijalnim zaposlenima nudi odlične plate, stabilno i sigurno radno mesto i fleksibilnost - navodi Lisa Gevelber, potpredsednica u Google-u i osnivač internet kursa Grow With Google.

google pretraga

Foto: Shutterstock

 

Kako se sve više poslovnih odluka – od optimizacije radnih procesa do predviđanja ponašanja kupaca – oslanja na podatke, nije iznenađujuće da je potražnja za stručnim analitičarima podataka na vrhuncu. Prema istraživanjima, analiza podataka je jedna od najtraženijih veština ove godine.

Predviđa se da će potražnja za analitičarima podataka porasti za trećinu u narednih deset godina, što je tri puta više nego za bilo koje drugo zanimanje.

Takođe, prema podacima Google-a, najpretraživaniji pojmovi ove godine su bili oni u vezi sa usavršavanjem veština analize podataka. U Sjedinjenim Američkim Državama trenutno nedostaje čak 300.000 stručnjaka za analizu podataka.

ugovor

Foto: Shutterstock

 

Kako postati analitičar podataka bez fakultetske diplome?

Sve više kompanija zapošljava analitičare podataka bez fakultetske diplome zbog velike potražnje na tržištu rada. Većina otvorenih pozicija zahteva završenu srednju školu, uz dodatni sertifikat ili stručni kurs.

Analitičari podataka moraju biti vešti u radu sa tabelama i programskim jezicima, vizualizaciji i predstavljanju obrađenih podataka, a najvažnije je da budu sposobni da rešavaju probleme.

Preporučuje se i upotreba veštačke inteligencije za čišćenje i uređivanje podataka, pisanje kodova i vizualizaciju.

Foto: Shutterstock

Foto: Shutterstock

 

Natprosečna plata i rad od kuće

Potražnja za analitičarima podataka postoji u gotovo svim sektorima, ali su najtraženiji u proizvodnji, zdravstvenoj zaštiti, tehnološkom i finansijskom sektoru. Neka od srodnih zanimanja uključuju analizu poslovnih sistema, projektovanje baza podataka i administraciju baza podataka.

Ono što dodatno privlači jeste plata koja prosečno iznosi oko 8.000 evra mesečno (oko 100.000 evra godišnje), dok u pojedinim sektorima može dostići i 12.000 evra mesečno.

Uz sve to, rad od kuće pruža dodatnu fleksibilnost, jer bez obzira na to gde živite, potražnja za stručnjacima koji razumeju podatke i znaju kako da ih iskoriste za unapređenje poslovanja daleko nadmašuje ponudu, piše Poslovni.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading