debljanje
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

Sve više poslodavaca koristi nekonvencionalne testove kako bi procenili da li se kandidati uklapaju u specifičnu kulturu kompanije i tempo rada. Jedan od takvih testova osmislio je Vilijam Vanderbloemen, osnivač istoimene firme za zapošljavanje rukovodilaca u Hjustonu.

Njegove "test poruke" meri brzinu i fleksibilnost kandidata – osobine koje su ključne za rad u njegovoj brzoj i dinamičnoj sredini.

Ovaj test, koji na prvi pogled deluje jednostavno, zapravo otkriva mnogo o kandidatima i njihovoj spremnosti da odgovore na pritiske modernog radnog okruženja, piše Business Insider.

Zamislite situaciju:

Idete na intervju za posao u 13 sati.

Oko 22 sata dobijate sledeću poruku:

"Hej, Time. Ovde Ben. Radim u Vanderbloemenu. Danas nisam bio u kancelariji. Čuo sam da si bio ovde i da si ostavio sjajan utisak na sve. Žao mi je što nisam imao priliku da te upoznam. Voleo bih da se povežemo uskoro. Nadam se da je to moguće."

Da li odgovarate na ovu poruku? Ako da, koliko vam vremena treba?

Vaša odluka mogla bi uticati na to da li ćete dobiti posao.

Test je osmislio i povremeno sprovodi Vilijam Vanderbloemen, koji vodi firmu za zapošljavanje rukovodilaca u Hjustonu. Njegova kompanija koristi test slanja poruka nakon intervjua za određene pozicije u svojoj brzoj radnoj sredini ili za poslove gde klijenti očekuju visoku ažurnost zaposlenih.

Brz odgovor na poruku može povećati vaše šanse za dobijanje posla, barem u Vanderbloemenovoj firmi sa 45 zaposlenih.

Zvuči dovoljno jednostavno, ali ova poruka takođe podseća na pritisak "uvek dostupne" kulture koja je neke radnike navela da se odreknu prekomernog zalaganja. Test slanja poruka pridružuje se drugim neuobičajenim metodama procene kandidata, poput "intervjua za supružnike" tokom večere ili "testa šoljice za kafu". Kod ovog poslednjeg, menadžer kandidatu pokaže gde se nalazi kuhinja, ponudi mu kafu i odbija one koji nakon toga ne sklone svoje šoljice.

Test slanja poruka takođe ilustruje koliko je ponekad teško pronaći posao, čak i kada je stopa nezaposlenosti u SAD niska. U oblastima poput tehnologije, gde je zapošljavanje usporeno, radnici ponekad moraju poslati veliki broj CV-ja. Čak i kada dobiju poziv, proces intervjua može trajati kroz mnogo rundi.

Vanderbloemen naglašava da odgovor – ili njegovo odsustvo – na poruku nakon radnog vremena neće automatski diskvalifikovati kandidata. Takođe, odgovaranje u roku od 24 sata često će već staviti kandidata ispred konkurencije.

"Ljudi su jednostavno loši u odgovaranju," kaže on.

Ali, odgovor u roku od jednog minuta – vremena koje njegovi prodajni i marketinški timovi smatraju standardnim? "Onda pomislimo: 'Da, možda je on baš toliko lud kao i mi,'" kaže Vanderbloemen. "Da li je to normalno za svaki posao? Ne. Da li bi odgovaralo svakoj kompaniji? Ne."

Ovaj test je osmislio nakon što je zaposlio nekoliko kandidata koji su na prvi pogled obećavali, ali nisu ispunili očekivanja vezana za brzu reakciju – ključnu za određene pozicije. Pre desetak godina, Vanderbloemen je zamolio jednog kolegu da pošalje poruku kandidatu koji je ostavio dobar utisak na intervjuu. Poruka je poslata oko 22:30, a kandidat je odmah odgovorio. Bingo.

Vanderbloemen je zaključio da test može pomoći u proceni da li kandidat odgovara kulturi njegove firme, koja zahteva brzinu. Uporedio je proces sa uspešnom transplantacijom organa – pronalaženjem odgovarajućeg tkiva.

"Ah, vi radite stvari na isti način kao i mi," kaže on. "To ne znači da je normalno. Ne znači da je ispravno. Ali vi se poklapate."

Promena lokacije intervjua

Vanderbloemen se ne oslanja samo na test slanja poruka. Jednom je, dok je bio u Njujorku, shvatio da nema dovoljno vremena da stigne do planirane lokacije za intervju. Poslao je poruku kandidatu i pitao da li se mogu naći negde drugde. Kandidat je odgovorio: "Nemam problem s tim. Volim promene."

Vanderbloemen je bio impresioniran. Sada ponekad menja lokaciju intervjua 30 minuta pre zakazanog vremena kako bi video kako kandidat reaguje.

Naglašava da to ne radi uvek. Neke pozicije ne zahtevaju toliku fleksibilnost ili brzinu. Čak i kod testa slanja poruka, često je neko iz tima taj koji ih šalje, a ne on lično. Kao šef, svestan je da je njegov kontakt intimidirajući.

"To nije fer jer ja sam osoba čije ime stoji na vratima, i sada bih bio prilično nepravedan," kaže on.

Postavljanje pravila

Vanderbloemen, koji ima diplomu iz religije i filozofije, kaže da njegova kompanija ima smernice koje štite radnike od stalne dostupnosti. Na e-poruke poslate nakon radnog vremena očekuje se odgovor u roku od 24 sata. Večernje Slack poruke su retke, ali zahtevaju odgovor iste večeri, jer su "kao Defcon 3". "Defcon 2 bi bio ako ti pošaljem poruku posle radnog vremena, tada mi odgovor treba odmah," dodaje. "A ako te zovem nakon radnog vremena, javi se."

Kompanija se pridržava ovih pravila, što znači da su on i kolege morali da napuste grupni čet o "Igri prestola" koji su imali nedeljom uveče.

Kaže da je dobio "prilično negativne povratne informacije" o testu slanja poruka.

"Na to odgovaram: 'Drago mi je što znam da tako mislite. Ne verujem da biste bili srećni radeći ovde,'" kaže Vanderbloemen.

Dodaje da test i dalje ima svoje mesto u svetu gde neki radnici pokušavaju da izbegnu stalnu dostupnost.

"Za našu firmu, posebno za određene timove, to je direktan pokazatelj da li ste disfunkcionalni kao mi," zaključuje kroz šalu.

BONUS VIDEO

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading