DIREKTOR EPS NAJAVIO Uskoro odluka o ceni struje za privredu
On je rekao da je energetska kriza pokazala da bi problemi po privredu Srbije bili veliki da se ušlo u zatvaranje nekih termo kapaciteta koji proizvode električnu energiju iz lignita.
Prilikom obraćanja članovima Nadzornog odbora tog javnog preduzeća na temu realizovanih investicija u poslednjih pet godina, on je istakao da bi neke fabrike bile zatvorene, a neke bi bile dislocirane i naglasio da predsednik Aleksandar Vučić nije dozvolio da se išta od kapaciteta EPS-a gasi.
Grčić je rekao da građani Srbije imaju najjeftiniju cenu električne energije u regionu i da nije u planu da se cena menja.
Direktor EPS-a je istakao da je cilj te kompanije da za pet godina ima više instalisanih i termo i hidro potencijala, ali da se odnos od sadašnjih 70 prema 30 posto za termoeletrane u odnosu na hidroelektrane pomeri na 60 prema 40 posto.
On je naveo da je za pola godine EPS ostvario dobit od 11,5 milijardi dinara, i dodao da je u periodu od 2016-2020 godine ostvario izvoz od četiri teravata električne energije.
Grčić istakao da je konzum elekrične energije u Srbiji porastao za 13 posto što je rezultat oživljavanja privrede i izgradnje fabrika.
On je istakao da je za 5,5 godina u EPS-u investirano 2,36 milijardi evra, od čega su značajan deo sredstva kompanije, i najavio da se investicije neće zaustavljati.
Kroz revitalizaciju termo kapaciteta do sada je podignuta instalisana snaga za 180 megavata, a na kraju procesa revitalizacije to će biti 225 megavata.
Rekao je da će po pitanju zaštite životne sredine EPS u potpunosti biti usaglašen sa normama EU do 2027. godine.
Podsetio je da se u tri projekta odsumporavanja za termoelektrane ulaže 600 miliona evra.
Planovi EPS-a su da 2030. godine ima 240 megavata instalisanih solarnih, i 100 megavata iz vetroparkova, rekao je on i ocenio da ta kompanija nije protiv zelene energije, naprotiv.
Govoreći o ulaganjima u rudarski sektor Grčić je istakao da je podignut kapacitet kopa Drmno, kao i da su na kopu Kolubara posle sanacije poplava u 2014. godini stvoreni uslovi da bude sve manje zastoja u radu a proizvodnja je sve stabilnija.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)