PLATA NEKOLIKO HILJADA EVRA Ovo su najtraženije diplome u Srbiji
Elektrotehnički fakultet je jedan od najpopularnijih na listama želja srednjoškolaca, ali ga prati reputacija jednog od najtežih. Nudi mogućnost sticanja znanja u oblasti elektrotehnike, računarstva i softverskog inženjerstva.
Studentske prakse se obavljaju u nekim od najvećih računarskih centara u svetu, poput Microsoft-a, Google-a, IBM-a, a mnogi od njih upravo u ovim kompanijama nađu i stalni posao.
Studenti ETF već od treće godine mogu lepo da zarađuju, a kada diplomiraju, prosečna plata početnika ide od oko 58.000 do 134.000 dinara.
Njihove plate mogu dostići i vrednost od nekoliko hiljada evra u zavisnosti od "senioriteta".
Prosečna plata programera seniora u Srbiji je oko 1.600 evra, a najveća zabeležena plata za ovaj profil u Srbiji je u 2022. godini bila 8.500 evra.
Softverski inženjeri mogu da zarade prosečno oko 1.900 evra, hardverski inženjeri oko 2.000 evra, a na poziciji administratora baze podataka može da se zaradi u proseku 1.400 evra.
FON je takođe fakultet posle kojeg možete očekivati dobru platu. Oblasti rada diplomaca ovog fakulteta su menadžment, operacioni menadžmet, menadžment kvaliteta i Informacioni sistemi i tehnologije.
Prosečna plata IT menadžera u Srbiji je oko 163.000 dinara, a marketing menadžeri mogu zarađivati i do 2.100 evra mesečno.
Dobro plaćena je i diploma Saobraćajnog fakulteta. Drumski, vazdušni, železnički, poštanski i telekomunikacioni saobraćaj, ali i logistika, glavne su oblasti kojima se posle završetka ovog fakulteta mogu baviti saobraćajni inženjeri.
Prosečna plata inženjera u kopnenom saobraćaju se kreće od 50.000 dinara u zavisnosti od pozicije, a u vazdušnom idu i do 180. 000 dinara, pokazuju podaci RZS.
Posao pilota je jedan od najplaćenijih u Srbiji, ali i u svetu, kojima plata ide i do nekoliko hiljada evra.
Posle završenog Mašinskog fakulteta, retko ko ima problem da pronađe posao, a mnogi dobijaju ponude od firmi još za vreme studija. Jedan od razloga je taj što se on priznaje i u svetu, a ne samo kod nas, na primer ima akreditaciju nemačke akreditacione kuće, Britanske kraljevske akademije i drugih.
Diplomirani i master inženjeri mašinstva su među najtraženijim profilima od strane poslodavca, pokazuju podaci Nacionalne službe za zapošljavanje.
Prosečne plate mašinskim inženjera se kreću od 57.000 do 117.790 dinara, a mogu ići i preko 240.000 dinara. Inženjeri vazduhoplovstva prosečno zarađuju i preko 143.000 mesečno.
Diploma Ekonomskog fakulteta je takođe na ceni. Po završetku studija može se raditi u različitim preduzećima, bankama, osiguravajućim društvima, investicionim fondovima, sindikatima ili vladinim organizacijama.
Mesečna plata za ekonomistu početnika je od 52.136 dinara do 90.556 dinara.
Prosečna plata brend menadžera kod nas se kreće od oko 65.000 do 225.407 dinara, a takozvani finansijski menadžeri imaju od oko 100.000 dinara do 238.050 dinara.
Uvek među brucošima je popularan i Pravni fakultet, čiji se poslovi po završetku dele na one koji zahtevaju polaganje pravosudnog ispita i one za koje koje to nije potrebno.
Oni koji se odluče da se bave avdokaturom, pravusuđem ili javnobeležničkim poslom moraju polagati ovaj ispit.
Prosečna plata pravnika u Srbiji se kreće od oko 51.964 do 112.896 dinara, a advokata ide i do 168.956 dinara, dok sudije u proseku mesečno zarade 104.692 dinara.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)