NAZVALI SU SEBE "VIKEND FARMERI" Prave džem od luka, najmlađi član porodice ima 5, a najstariji 82 godine
Od najstarije bake baka Lala koja ima 82. godine pa do najmlađeg Đorđa koji ima 5 godina, svako učestvuje u održavanju domaćinstva u skladu sa svojim mogućnostima i željama. Oko 30 ari koristi za proizvodnju voća dok se na ostatku zemljišta uzgajaju žitarice.
Porodica Ivković iz Beograda na porodičnom imanju započela je proizvodnju jagoda najpre iz hobija i za svoju trpezu, međutim kako su sadnice sve više cvetale a plod prelivao iz njihove korpe, mali hobi prerastao je u lepu porodičnu priču. Sočno bobičasto voće iz njihove bašte obožavali su prijatelja, rođaci ali i drugi ljudi kojima su dostavljali jagode na kućnu adresu.
- Budući da smo, barem u početku, najčešće vikende provodili u Mirosaljcima svoj mali poljoprivredni poduhvat nazvali smo "Vikend farmeri". Imajući u vidu da se posao proširio, sada smo mnogo češće na imanju - kaže gazda Ivković, nosilac gazdinstva.
Nakon uspešno završene sezone jagoda, ovi poljoprivrednici odlučili su da svojim potrošačima ponude i ostale specijalitete iz Mirosaljaca uključujući domaća jaja belo projino brašno, džemove od jagoda, šljiva, kajsija, breskva, kruška ali i nezaobilazan specijalitet svake srpske trpeze - domaći ajvar. Iako na sam pomen svih ovih proizvoda kreće voda na usta, Ivkovići su otišli korak dalje i u svoju ponudu uvrstili nesvakidašnju poslasticu - džem od luka.
- Veći deo svežih jagoda smo tokom 2023. godine prodali krajnjim potrošačima i to putem lične dostave na kućnu adresu. Manja količina jagoda je ostavljena za preradu u džemove (bakin i snajkin džem) slatko i sokove. Do druge polovine septembra sve količina prerađene jagode je prodata na bazarima i Festivalu bobičastog voća (Belgrade berry festival u organizaciji PKS). Velika nam je čast što smo na festivalu bobičastog voća dobili i nagradu za učešće koji su primili najmlađi (i najzaslužniji) članovi našeg domaćinstva - kaže Miloš.
Ima posla kaže Miloš ali motivacije ne manjka da u sledećih nekoliko godina i prošire i nadograde prerađivačke kapacitete koji će im omogućiti standardizovanu i kvalitetnu proizvodnju.
- Za sledeću godinu u planu nam je da svaki proizvod koji ponudimo tržištu ima određenu nutritivnu vrednost od strane sertifikovane laboratorije uz isticanje nutri score tabelice. Ukoliko mogućnosti dozvole, tokom 2024. godine bismo nadogradili i opremili postojeće prostorije u cilju obezbeđivanja uslova za sticanje HACCAP sertifikata - kaže domaćin.
Ima porodica i druge planove priznaje on, i to da proširi svoju delatnost na seosko turističko domaćinstvo gde bi za početak ponudili dnevni odmor svojim gostima uz služenje specijaliteta šumadijskog kraja i degustaciju proizvoda Vikend farmera uz mogućnost kupovine na samom objektu.
- Gostima iz Beograda i okoline bismo ponudili i prevoz do našeg domaćinstva kako bi odmor u Mirosaljcima bio potpuno neometan. Kada mogućnosti to dozvole, staru šumadijsku kuću koja je na našem imanju bismo prilagodili za potrebe izdavanja tako da bi naši gosti u nekom budućem periodu mogli da uživaju i u usluzi prenoćišta sa punim pansionom - zaključuje Miloš.
Miloš je takođe među kandidatima u izboru za "Najdomaćina 2023".
U toku je izbor za najboljeg poljoprivrednika Srbije u pet kategorija. Ukupni nagradni fond iznosi 7.000.000 dinara, dok je glavna nagrada za Najdomaćina Srbije 2.000.000 dinara! Kategorije su stočarstvo, ratarstvo, voćarstvo, povrtarstvo i organska proizvodnja, a prijave se vrše klikom na link.
Svakog dana, predstavljaćemo kandidate na osnovu njihovih prijava za učešće. Imaćete tako priliku da ih upoznate kroz njihovu "ličnu kartu".
*Gazdinstvo se vodi na Miloša Ivkovića
*Mesto: Mirosaljci, opština Lazarevac
*Naziv farme: Gazdinstvo “Ivković”
*Delatnost: Voćarstvo
Dalja prerada: Prerada voća, džem, slatko, sokovi.
*Mreže: Instagram - @vikendfarmeri, Facebook, LinkedIn: "Vikend farmeri", Viber zajednica i Facebook grupa "Mali proizvođači hrane u Srbiji"
Pored vaših prijava žiri će koristiti i jasno definisane kriterijume da izdvoji 100 najboljih poljoprivrednih gazdinstava u Srbiji, od kojih će nakon toga izdvojiti 11 najboljih.
Projekat se organizuje uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Privredne komore Srbije.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)