DEJAN IZ SELA DRMNO IMA 800 PČELINJIH DRUŠTAVA Ponosan je na sina koji nastavlja tradiciju pored Mlave
Ogromno znanje o pčelarenju je nasledio od oca i dede Miodraga koji je davne 1947. godine započeo pčelarsku tradiciju u porodici.
– Naša porodica trenutno poseduje preko 800 pčelinjih zajednica . Deo pčelinjaka je smešten na pčelraskim vozilima, a ostali deo se transportuje utovarom košnica. Punih 75 godina naša porodica neguje pčelarsku tradiciju. Ja sam treća generacija, a na moje veliko zadovoljstvo sin Nemanja je uspešno nastavio putem svojih predaka. On je sve obogatio naučnim znanjem jer je završio poljoprivredni fakultet i sada je Master inženjer prehramnene tehnologije. On je učestvovao i u Projektu konkuretne poljoprivrede Srbije - SCAP i uspešno ga je realizovao. Taj projekat je nama poljoprivrednicima omogućio model finansiranja 50:40:10, gde, od ukupne vrednosti investicije, samo 10 odsto sopstvenih sredstava poljoprivrednik mora da uloži, ostatak je kredit kod poslovne banke i 50 odsto su bespovratna sredstva, što je dobar model finansiranja. Zahvaljujući novoj opremi, kupljenoj preko projekta, a koju će primeniti verujem da će u narednom periodu pčelinjak biti opet uvećan, a sam rad oko pčela mnogo olakšan – kaže Dejan.
Zahvaljujući novoj opremi i novim tehnologijama Miloševići svake godine povećavaju broj košnica i na taj način čuvaju i povećavaju rentabilnost.
– Pčelarstvo kao i svaki drugi biznis zahteva uvek nova ulaganja. Ako stanemo sa ulaganjem i stvaranjem novih ideja postaćemo nekonkuretni na tržištu, pa to znači pad naše proizvodnje.
Punih 17 godina Miloševići su prisutni na sajmovima i pčelarskim manifestacijama, ali i u maloprodajnim objektima širom Srbije. U početku su imali skromnu lepezu pčelinjih proizvoda i nekoliko vrsta meda. Danas standardne vrste meda pakuju u više različitih pakovanja od 12 gr do 1kg, a u asortimanu imaju mnogo mnogo različitih mešavina svih pčelinjih proizvoda od meda, matičnog mleča, perge, polena, propolisa, voska, ukrasnih sveća i pića na bazi meda.Nadaju se ozbiljnijoj proizvodnji pića jer trenutno u malim količinama proizvode Medni liker, Medovinu, Medovaču i Penušavo vino od meda.
– Pčelarstvo nosi i probleme koji su izraženiji nego u drugim granama poljoprivrede. Naime, tu ste isključivo oslonjenii na sospvene resurse što se tiče rada na pčelinjaku. Zadnjih godina mnogo ulažemo u opremu da bi smanjili utrošak vremena, ubrzali rad i dobili što kvalitetnije proizvode – kaže Dejan koji je osam godina bio predsednik udruženja pčelara „Požarevac“ i član Izvršnog odbora Saveza pčelarskih Organizacija Srbije.
Podsetimo, pored vaših prijava za "Najdomaćina 2023" žiri će koristiti i jasno definisane kriterijume da izdvoji 100 najboljih poljoprivrednih gazdinstava u Srbiji, od kojih će nakon toga izdvojiti 11 najboljih.
*Gazdinstvo: Domaćinstvo je u vlasništvu Dejana Miloševića
*Mesto: Drmno, opština Požarevac
*Naziv farme: "Poljoprivredno gazdinstvo Milošević"
*Delatnost: pčelarstvo
*Dalja prerada: Da
*Mreže: pcelar-milosevic.rs
Projekat se organizuje uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Privredne komore Srbije.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)