Danu znaju po medu i voću za rakiju: Nastavila porodičnu tradiciju
Po završetku Agronomskog fakulteta u Čačku, mogla je da svoju karijeru započne u gradu, a ona je ipak izabrala da se kao diplomirani inženjer agronomije vrati na svoje poljoprivredno gazdinstvo i sa mužem Ivicom otpočne novo poglavlje.
- Bavimo se pčelarstvom, proizvodnjom meda i proizvoda od meda, stočarstvom gde posedujemo umatičena grla ovaca i proizvodnjom voća - malina, sljiva i krušaka - rekla je domaćica.
Proizvodnju voća radimo po principima Global Gap-a I organske proizvodnje za koje ja posedujem sertifikate.
Med koji nastane u domaćinstvu Starčevića prodaju firmi sa kojom imaju višegodišnji ugovor ali i na raznim sajmovima i manifestacijama koje se organizuju u krugu turističkih organizacija po svim regionima Srbije. Koliko je kvalitetan proizvod koji oni prave govore i to da su dobitnici smo zlatne medalje za kvalitet u 2018 i 2020. godini.
Od voća za svoje proizvode prave slatke proizvode ali uglavnom većina ide u rakiju.
- S obzirom da ja radim u Švajcarskoj kompaniji koja se bavim otkupom voća na regionu Varde, Kosjerića i Požege, kao njihov regionalni menadžer nabavke na terenu ostvarujem saradnju sa 250 poljoprivrednih proizvođača sa kojima sklapam ugovor o poslovnoj saradnji. Proizvodnja se radi po Global Gap principima kao i organska proizvodnja za određeni broj proizvođača koju ja vodim - istakla je Dana.
Starčevići u svom vlasništvu imaju oko osam hektara zemlje. Bavimo se i setvom kukuruza, krompira i ovasa, ali uglavnom za sopstvene potrebe i ishranu svojih ovaca.
- Poljoprivredom se bavim ceo svoj život, a aktivno od 2010. godine od kada smo se suprug i ja koji je radio u Valjevu vratili na selo. U našem domaćinstvu živimo sa dve male ćerkice, i sve poslove postižemo da završimo isključivo sami bez angažovanja radnika I bilo čije pomoći - navela je ova uspešna gazdarica gazdinstva.
Zahvaljujući saradnji sa SCAP-om, Dana je napomenula da su dobili nov traktor i poljoprivredne mašine 2022. čime je njihov rad u surovim uslovima u znatno olakšan.
- Ja sam bila prva na izbornoj listi što je za mene bio veliki uspeh I vetar u leđa da I dalje radim I živim na selu. S obzirom da je moj otac poginuo sa traktora u selu na njivi, taj novi traktor koji nam je omogućila saradnja sa SCAP-om je prvenstveno meni od velikog značaja jer sam ja imala strah da vozim taj tractor sa kog je on tragično nastradao. Tako da smo ovom saradnjom vrlo zadovoljni i imam samo reči hvale - zaključila je Dana.
Starčevići su trenutno podigli nove zasade maline, a u planu je kupovina nove mehanizacije koja će dodatno da olakšati rad u zasadima voća i na njivi. Na ovom gazdinstvu, u planu je takođe i proširenje stada kao i još veće angažovanje u pčelarstvu, proizvodnja matica i paketnih rojeva pčela.
*Gazdinstvo: Nosilac gazdinstva je Dana Serdarević Starčević
*Mesto: Planina Povlen, 30 kilometara od Valjeva
*Naziv farme: Lukowa
*Delatnost: Pčelarstvo, Ratarstvo, Voćarstvo
*Dalja prerada: Med i mešavine sa medom
Dana je takođe među kandidatima u izboru za "Najdomaćina 2023".
U toku je izbor za najboljeg poljoprivrednika Srbije u pet kategorija. Ukupni nagradni fond iznosi 7.000.000 dinara, dok je glavna nagrada za Najdomaćina Srbije 2.000.000 dinara! Kategorije su stočarstvo, ratarstvo, voćarstvo, povrtarstvo i organska proizvodnja, a prijave se vrše klikom na link.
Projekat se organizuje uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Privredne komore Srbije.
Svakog dana, predstavljaćemo kandidate na osnovu njihovih prijava za učešće. Imaćete tako priliku da ih upoznate kroz njihovu "ličnu kartu".
Podsetimo, pored vaših prijava žiri će koristiti i jasno definisane kriterijume da izdvoji 100 najboljih poljoprivrednih gazdinstava u Srbiji, od kojih će nakon toga izdvojiti 11 najboljih.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)