Izbor za najdomaćina
Foto: Privatna arhiva/Foto privatna arhiva

Miroslava Savković je kao Predsednica gradske organizacije invalida rada i invalidskih penzionera Šapca sa ponosom govorila o motivima izrađenim u zlatovezu, o čuvenom mačvanskom ćilimu, a posebno se osvrnula na priču o Tekeriškom peškiru i moralu srpske vojske koju su mnogi gosti ispratili sa pažnjom i divljenjem.

Persa Spajić nije dočekala peškir

– Ovaj peškir je replika jednog svedočanstva vrednog divljenja. Naime, vojnik Drugog prekobrojnog puka Kombinovane divizije Mileta Milutinović iz sela Sedlara kod Svilajnca, bio je ranjen u bici na Ceru. Avgusta 1914. obreo se u Tekerišu i iz napuštene kuće Tihomira Stevanovića uzeo dva peškira iz sanduka sa devojačkom spremom Perse Spajić. To ime je bilo izvezeno na peškiru. Mileta je rane izvidao i zalečio, pa je takav prošao celu Albaniju i preživeo Solunski front. Sve vreme je sa sobom nosio dva peškira iz Tekeriša. Jedan je negde izgubio, a drugi sačuvao. Kada je bila proslava 60. godina Cerske bitke, došao je u Tekeriš, poneo peškir kojim je rane previjao da bi ga vratio. Nadao se u ruke devojci koja ga je izatkala – ispričala je Miroslava.

Originalni peškir se čuva u Muzeju grada Šapca

Peškir su preuzeli potomci Perse Spajić koja je mlada umrla, a oni su ga predali Muzeju Šapca u kome se i danas čuva. Kopiju tog peškira izrađuju žene iz šabačkog udruženja invalida rada i to na isti način na koji ga je i Persa izatkala i izvezla.

– Radi se na ručno na horizontalnim razbojima, u pamuku i svili, sa istim bojama. Isti su i čipka i vez kao na peškiru Perse Spajić, izatkanom za svadbenu spremu, a za očuvanje ovog vrednog kulturnog nasleđa najzaslužnija je članica našeg Udruženja Pemka Lazarević iz Bogosavca.

Izbor za najdomaćina

Foto privatna arhiva

 

Radionica organizacije invalida rada i invalidskih penzionera Šapca postoji 14 godina i sve rukotvorine i predmeti su replike iz Muzeja grada Šapca, izrađuju se starim zanatskim tehnikama, svi su zaštićeni oznakom geografskog porekla i nalaze se na svetskoj listi nematerijalne kulturne baštine.

„Jevrem“ je ambasador grada Šapca i Srbije

Da su Šapčani posvećeni očuvanju tradicionalnih vrednosti svedoče i mladi iz Centra za očuvanje kulture i tradicije „Jevrem Obrenović“ Šabac koji su temperamentnim igrama razveselili prisutne na poljoprivrednom karavanu u Šapcu. Ovo relativno mlado društvo osnovano je pre pet godina i već ima oko 300 članova razvrstanih u više sekcija.

– Članovi COKT „Jevrem Obrenović“ su dobitnici prestižnih priznanja za visok umetnički nivo izvođenja programa, a od strane institucija međunarodnog značaja Centar je uvršten u Ambasadore dobre volje i kulture. Ponosni su članovi su međunarodnih asocijacija za kulturu FISAIC i C.I.O.F. Od samog osnivanja podržani su od saveza KUD-ova Srbije i UKNIS-a -udruženja koreografa narodnih igara Srbije, jedinih reprezentativnih udruženja u Srbiji podržanih od Ministarstva kulture i informisanja.

Iako postoje tek pet godina već su se okitili brojnim medaljama i priznanjima, a kao najupečatljiviji uspeh ističu učešće na festivalu u Bugarskoj gde su po osvojenim priznanjima bili naj od naj: Najbolji folklorni ansambl, Najbolji solisti i pojedinci i Najbolja i najoriginalnija nošnja!

Zato sa razlogom i ponosom ističu da je „Jevrem“, kako zovu svoje društvo, ambasador grada Šapca u Srbiji, a svog grada i Srbije na gostovanjima u inostranstvu.

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading