PLATA OGROMNA, FAKULTET NIJE POTREBAN Dovoljan je kurs i odmah radite
Kako sve više kompanija svoje poslovanje prebacuje online, cyber napadi su u drastičnom porastu.
FBI je uočio porast od čak 300 posto u prijavama cyber zločina od početka pandemije koronavirusa.
Američki Zavod za statistiku rada predviđa da će broj poslova u području sajber sigurnosti porasti 32 posto u idućoj deceniji— puno brže od proseka za druga zanimanja, piše CNBC.
U SAD-u u ovom trenutku postoji gotovo 600.000 nepopunjenih radnih mesta u području sajber sigurnosti, a na globalnom nivou taj broj se penje na visokih 3,5 miliona, tvrdi Lisa Gevelber, Googleova glavna marketinška direktorka za američko tržište. Prema njenoj proceni, sajber sigurnost je jedan od najpotcenjenijih poslova.
Mnogi pretpostavljaju da je to područje u koje se teško probiti, jer se radi o visoko specijalizovanoj, tehničkoj ulozi, objašnjava ona, ali ono što ne shvataju je da nije potrebna diploma za dobro plaćeni posao u tom području, a uz to je sigurnost posla visoka.
“Poslodavci se zaista bore da pronađu ljude koji se osećaju ugodno radeći u sajber sigurnosti, ali postoji neverovatna potreba i potražnja za ljudima s tim veštinama”, kaže Gevelber.
To je jedan od razloga zašto je Gevelber 2017. osnovala Grow with Google, inicijativu tehnološkog diva za razvoj veština. Mrežni program pruža lekcije i sertifikate za tražene veštine kao što su sajber sigurnost i analitika podataka. Sertifikat sajber sigurnosti može se dovršiti za samo tri meseca i košta 44,83 evra mesečno.
Kako dobiti posao u sajber sigurnosti?
Za većinu poslova u cyber sigurnosti potrebna je barem završena srednja škola, kao i završena online obuka. Neki od najpopularnijih poslova u sajber sigurnosti uključuju sigurnosne inženjere, analitičare sajber sigurnosti i sigurnosne arhitekte. Iako se svakodnevne odgovornosti razlikuju za svaku ulogu, osnovne veštine su gotovo identične, naglašava Gevelber.
Stručnjaci za sajber sigurnost bave se procenom rizika, rešavanjem problema, praćenjem unutrašnjih i spoljnjih pretnji i radom unutar IT infrastrukture organizacije. Stručnjak za sajber sigurnost, blisko sarađuje s ljudima u drugim odelima, stoga je važno da je prilagodljiv i da može da komunicira i objasni svoja otkrića drugima, dodaje ona.
Treba se pobrinuti se da te tehničke i meke veštine – kao i svi sertifikati – budu na prvom mestu i u centru CV-a jer je to najvažniji korak u traženju posla u sajber sigurnosti, kaže Gevelber.
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)