Privatni detektiv
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

Eksperiment u kojem će biti 45 firmi trajaće šest meseci, a radnici će zadržati sadašnje plate uprkos smanjenoj satnici, piše Blumberg, prenosi Index.

Cilj ovog eksperimenta je proveriti tvrdnje sindikata da su ljudi koji rade manje ne samo srećniji ili zdraviji nego i efikasniji u svojim poslovima.

"Apsolutno sam uveren da se ulaganja u novi posao isplate jer povećavaju dobrobit i motivaciju, a time i efikasnost", rekao je Soren Frik, suosnivač firme za planiranje događaja Solidsense, jedne od 45 firmi koje će biti deo studije.

"Četvorodnevna nedelja, ako funkcioniše, dugoročno nas neće ništa koštati", dodaje.

Projekat naglašava širu promenu koja se događa na nemačkom tržištu rada, gde nedostatak kvalifikovanih radnika vrši pritisak na firme da popune svoje redove.

Manjak, zajedno s visokom inflacijom, ohrabrio je radnike u svim industrijama da traže veće plate i očuvaju fleksibilnost i nezavisnost koju su stekli tokom pandemije.

Eksperiment vodi novozelandska neprofitna organizacija 4 Day Week Global i kaže da bi radnici koji će za vreme studije raditi manje za istu platu trebalo da ostanu bar jednako efikasni ili čak efikasniji.

Osim povećanja produktivnosti, očekuje se da će firme imati koristi od smanjenja skupih izostanaka zbog stresa, bolesti i iscrpljenosti. Nemci su u 2022. godini u proseku izostajali s posla 21.3 dana što je rezultiralo gubitkom od 207 milijardi evra, prema podacima Saveznog instituta za zdravlje i sigurnost na poslu.

Zagovornici ovog eksperimenta ističu da bi novitet mogao da privuče nove kadrove u Nemačku, zemlju koja prema Evrostatu već ima najveći udeo zaposlenih na pola radnog vremena u EU.

Ministar finansija protiv 

Kristijan Lindner, nemački ministar finansija i član Stranke slobodnih demokrata, kritikovao je odluku nemačkih firmi rekavši da bi kraća radna nedelja zapretila ekonomskom rastu i napretku Nemačke.

Međutim, zagovornici te ideje poručuju da su ranije studije u SAD-u i Kanadi pokazale da je povećanje efikasnosti moguće. Radnici su prijavljivali opšte poboljšanje zdravstvenog stanja, a nijedna firma nije se vratila petodnevnoj radnoj nedelji.

Britanija imala sličan eksperiment

Britanija je imala sličan eksperiment u kojem je učestvovala 61 firma, imali su dobar radni učinak, a bolovanja su se smanjila za 65 posto. Portugalija takođe, oko 20 posto radnika reklo je da se oseća bolje i da bolje spava.

Blumberg dodaje da je Belgija postala prva evropska zemlja koja nudi opciju četvorodnevne radne nedelje, ali s jednakom nedeljnom satnicom.

Japan je podstakao svoje firme da radnicima ponude kraću radnu nedelju nadajući se da će više trošiti, a i da će se povećati broj rođene dece.

BONUS VIDEO

 

 

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (1)

Loading
Hahakov

28.01.2024 15:14

Korak pre otpuštanja radnika, ne konkurentnosti pa smanjuju troškove da bi držali niže cene. Problemi idu geometrijskom progresijom.