NE KUPUJTE UREĐAJE SA OVOM NALEPNICOM Trgovci lepe nove oznake na belu tehniku, evo šta znače ta obeležja
Od 1. marta ove godine bela tehnika dobila je nove oznake koje su još više zbunile potrošače.
Ideja iza novih oznaka, kako naglašavaju stručnjaci, jeste podizanje svesti o potrošnji struje, kao i upotreba energetski efikasnijih uređaja u domaćinstvima, kako bi se globalna potrošnja smanjila.
- Promenjen je sistem označavanja u Evropskoj Uniji, nalepnice su vezane za energetsku efikasnost. Novim označavanjem se olakšava korisnicima da jednostavnije i informisanije biraju uređaje sa većom energetskom efikasnošću. Umesto stare skale, data je nova, jednostavnija. Svaka oznaka znači stepen energetske efikasnosti. Najbolje je na sajtu EU pogledati i videti šta kod njih oznake zapravo znače - naveo je Petar Bogosavljević iz Pokreta za zaštitu potrošača za Republiku.
Umesto dosadašnjih oznaka od A do D, uvedena je skala od A do G, a izbačeni su razredi A+, A++ i A+++.
Goran Papović iz Nacionalne organizacije za zaštitu potrošača ističe da se u suštini ništa nije promenilo, ali da se treba usaglasiti po standardima EU.
- Do sada je bilo od A+, A++, A+++ do D, što je zbunjivalo potrošače. Reč je o energetskoj efikasnosti aparata. Ništa tu nije novo. Faktički, treba se usaglasiti po tome. Mi treba da utvrdimo usaglašavanje. U Srbiji je već bilo A+++, ali mora da se usaglasi sa standardima EU - objasnio je Papović za Republiku.
Papović je naveo da je A najsigurnija oznaka sa najmanjom potrošnjom i najvećom efikasnošću. G je oznaka aparata koji su najmanje efikasni.
- Drugačiji je način rada motora, i ušteda od oznake do oznake, odnosno od aparata do aparata - istakao je Papović.
Uvođenjem novih oznaka, javio se i još jedan problem. Naime, trgovci su počeli sami da ih lepe.
- Ono što je zanimljivo jeste da su kod nas trgovci počeli da lepe nalepnice. Koliko je verovati trgovcu za razliku od proizvođača? Moraju prvo proizvođači to da definišu i da odgovaraju po tom standardu - podvukao je Papović
Na novoj energetskoj nalepnici obavezan je i QR kod. Njegovim skeniranjem mobilnim telefonom potrošači mogu da pristupe bazi podataka EU za energetsko očitavanje (EPRL). Tu se nalaze podaci o efikasnosti uređaja i njegovim tehničkim karakteristikama.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)