"ZA 200 DANA VLADE NIKO NAM NIJE DOŠAO" Crna Gora tone sve dublje, ostali bez investitora, kupovna moć u kolapsu!

Novosti/Alo/A.N. | Crna Gora 01.07.2021 09:39

Prema podacima Eurostata, kupovna moć u Crnoj Gori u 2020. godine oslabila je u odnosu na godinu ranije

EPA

BDP po stanovniku u prošloj godini iznosio je 46 odsto proseka EU, što je četiri odsto manje nego godinu ranije, dok je stvarna individualna potrošnja po stanovniku bila 61 odsto proseka EU, navode Zavoda za statistiku.

Iz Evropske banke za obnovu i razvoj prognoziraju rast u tekućoj i narednoj godini, međutim, ekonomski analitičar Vesko Pejak smatra da nema mesta optimizmu sve dok nema novih investicija i proizvodnje.

Podaci Eurostata pokazuju da su prosečne cene u EU skoro duplo veće nego u Crnoj Gori. Ali, neki proizvodi i usluge su skuplji nego u evropskim zemljama koje imaju znatno bolji standard. Kako navode, cene obuće veće su od evropskog proseka za 2,7 odsto, elekrotehniku plaćamo 3,9 odsto skuplje nego prosečan građanin EU. Znatno je veća cena i komunikacijskih usluga i iznosi 94,7 odsto evropskog proseka.

EPA

Foto: Shutterstock

 

Ipak EBRD u poslednjoj prognozi najavljuje rast ekonomije od 8,5 odsto u ovoj godini, kao i rast BDP-a na jesen i to za pet odsto.

Ekonomski alalitičar Vesko Pejak ističe da su se procene EBRD menjale od predviđanja pada od 10 odsto do prognoze rasta od 15 odsto.

- U poslednjih šest meseci sve namirnice su poskupele od 20 do 30 odsto, a gorivo je poskupelo skoro 20 odsto u poslednjih godinu dana. Zarade u državnim preduzećima nisu rasle, što znači da sad sa 50 evra ne možemo da napunimo ni dve pune kese hrane. Vladi treba objasniti da građani moraju da jedu najmanje tri puta dnevno, a da skok cena od 30 odsto znači da je još 100.000 građana došlo u stanje "socijalne potrebe" - kaže Pejak.

Pejak ističe, jedini način da se reši situacija je da se pozovu strani investitori i otvore nova radna mesta.

- Za 200 dana rada Vlade nijedan investitor nije ni zakucao na naša vrata. To govori o poverenju u naš sistem. Mogli bi da koristimo sistem koji Srbija koristi i sa Kinom napravimo set sporazuma o sklapanju i transportu nekih njihovih proizvoda u Crnoj Gori - poručuje Pejak.

 

Expand player
Pogledajte više