GOSPODARI SA ZAPADA NISU ZADOVOLJNI "Poverenje NATO-a u Crnu Goru nikad gore!"

RTCG/Alo | Crna Gora 03.01.2022 13:11

Države članice NATO-a imaju mnogo manje poverenje u Crnu Goru nakon promene vlasti, ocenio je poslanik Demokratske partije socijalista Predrag Bošković.

ALO/Wikimedia

On je kazao da se čini da pojedinci iz vlasti kao jedinu obavezu shvataju prisustvovanje ministarskim sastancima NATO članica, a to je, kako je naveo, samo jedan mali segment.

"Ukoliko bi aktuelna vlast, a neće, ostala i narednu godinu, ocene o odnosima sa NATO-om siguran sam da bi bile oštrije, poput onih koje je nedavno saopštila Evropska komisija", rekao je Bošković u intervjuu agenciji MINA.

Na pitanje da li smatra da Crna Gora nakon promene vlasti 30. avgusta 2020. godine uživa manje poverenje zemalja sa kojima sarađuje u okviru NATO-a, on je odgovorio da je poverenje, nažalost, na najnižem mogućem nivou.

Bošković je kazao da su sve države članice NATO-a spremne da razumeju aktuelni politički kontekst i situaciju da je došlo do promene vlasti, zbog čega se i javno uzdržavaju da na negativan način bilo šta komentarišu.

"Tokom ove godine imali smo i nekoliko iznenadnih kontrola od naših partnera, upravo zbog propusta koji su se dešavali u bezbednosnom sektoru", rekao je Bošković.

On smatra da nema proaktivnog pristupa, niti inicijativa od Ministarstva odbrane prema NATO programima i platformama za saradnju.

"Sve je svedeno na minimum, a to dokazuje i odustvo svake vizije za razvoj tih odnosa", kazao je Bošković.

Prema njegovim rečima, bezbednosni sektor je tokom jednogodišnjeg mandata ostao dosledan jedino nepoštovanju propisa i urušavanju teško stečenog međunarodnog ugleda.

Bošković je dodao da su se u parlamentu od poslanika vladajuće grupacije mogle čuti vrlo oštre i neprijatne reči na račun NATO saveza, a da pritom niko od prisutnih predstavnika Vlade nije ustao i reagovao.

On je kazao da partneri Crne Gore to sve vide i čuju.

Kako je naveo, optimizam daje to što će vrlo brzo sve biti gotovo na sreću Crne Gore.

Ocenio je da je bezbednosni sektor napravio preveliki broj propusta da bi se mogao smatrati kredibilnim.

Prema njegovim riječima, o nedostojnosti bezbedonosnog sektora najbolje govore i događaji uoči i na dan ustoličenja na Cetinju 4. i 5. septembra.

Bošković je kazao da pre godinu dana nije očekivao da se bezbednosni sektor može do te mere urušiti.

"Još od starta jasno su razotkrivene loše namere u odbrabenom sistemu države kroz razna imenovanja u Ministarstvu odbrane, a onda i kasnije sve afere koje su usledile kao posledica nepoznavanja celog sistema, a kasnije, ispostaviće se i svesno kršenje onoga što propisuje Ustav i zakoni", naveo je Bošković.

Kazao je i da je primetan uticaj i nezvaničnih i zvaničnih agenata iz Rusije, koji su, kako je naveo, imali i određene kontakte s pojedinim trenutno visokim funkcionerima u ANB-u.

"Ozbiljne službe bezbednosti, kakve imaju Rusija i Srbija, našle su pogodno tlo u Crnoj Gori jer su trenutni funkcioneri dokazali da nemaju elementarno znanje o poslovima koji su im dodeljeni, a strah me je da je bilo čak i loših namera", naveo je Bošković.

On je naglasio da će se uskoro tom nedozvoljenom uplivu jasno stati na put.

Na pitanje kako ocjenjuje aktuelnu bezbednosnu situaciju u Crnoj Gori, on je odgovorio da je ona stabilna, ali samo zato što je prethodna vlast postavila odlične temelje za to.

Expand player
Pogledajte više