Zemlja gubi kiseonik, niko ne zna zašto!
Zvanično, još nema razloga za paniku, ali naučici su otkrili da atmosfera naše planete polako gubi kiseonik. I niko nije siguran zašto se to dešava.
Analizom mehurića vazduha zarobljenih u ledu na Grenlandu i Antarktiku, tim naučnika sa Prinstona otkrio je da je u poslednjih 800.000 godina nivo kisonika opao za 0,7 odsto.
Ipak, još nije moguće izračunati koliko će taj gubitak iznositi u budućnosti.
Problem je u tome što se kiseonik stalno reciklira, a to čine ljudi, životinje, biljke, pa čak i silikatne stene. U ovom trenutku, ledene kore su međz najboljim izvorima informacija o stanju kiseonika kroz duge vremenske periode.
- Uradili smo ove analize i dobili rezultate kakve nismo očekivali. Nismo znali da li će nivo kiseonika biti veći, manji ili isti. Ispostavilo se da smo dobili veoma čist trend - rekao je istraživač Denijel Stolper.
Jedna od teorija jeste da pojačana erozija dovodi do oksidacije stena u svežim sedimenata, te da se zbog toga kiseonik iz atmosfere vezuje i gubi iz vazduha.
Druga teorija kaže da je to posledica dugotrajnih klimatskih promena u poslednjih milion godina.
Sve u svemu, trenutno je sve samo u domenu teorije i naučnici pokušavaju da otkriju koji je pravi uzrok ove pojave i koliko je ona opasna po život na Zemlji.
Dokle god budemo brinuli o ekosistemima na Zemlji, ovaj gubitak će biti mali, ali i on nam može otkriti najveću naučnu tajnu - kako je ova planeta postala nastanjiva. Ta informacija biće od velike koristi kada jednog dana počnemo da kolonizujemo Mars, smatraju naučnici.