OD SMRTI IH DELI TEK JEDAN POGREŠAN KLIK! Alo! u poseti herojima iz policijske brigade koji se bave jednim od najopasnijih zanimanja
Kada radim na deaktivaciji eksplozivne naprave usredsređen sam isključivo na posao. Osećam malu dozu straha, što je pozitivno, ali razmišljam samo o zadatku koji treba da se obavi da bih zaštitio građane i moje kolege. Tada nema razmišljanja o ličnoj bezbednosti, porodici prijateljima, već isključivo o tome da se naprava neutrališe. Ovim rečima za Alo! počinje ispovest vodnik prve klase Miroslav Janković, pripadnik čuvene kontradiverzione (KD) ekipe Policijske brigade.
Janković navodi da prilikom svake intervencije prostora za i najmanju grešku - nema.
- Kada se svi udalje na bezbedno rastojanje i ostanem sam sa tom napravom, istog trenutka krećem na posao. Na sebi imam zaštitnu opremu, poput šlema i pancirnih prsluka. Kako je tehnologija napredovala, imamo i dosta tehničkih pomagala. Tako uz pomoć uređaja analiziramo o kojoj napravi se radi, odnosno njen sistem funkcionisanja - priča naš sagovornik.
Nijedna intervencija nije ista
Janković navodi da se za posao kojim se bavi prolazi psihofizička provera, ali i da je neophodna stalna edukacija.
- Imamo svakodnevne časove i treninge u sklopu smene. Pored toga, ja kupujem i dodatnu literaturu jer u ovom poslu ne sme da se greši i nijedna intervencija nije ista. Upravo zbog toga nadležni maksimalno ulažu u jedinicu. Dobili smo dosta savremene opreme, ali i još ljudstva - rekao je on.
Janković je 30 godina u policiji, a 13 godina je pripadnik Čete za PDZ. Za sve ovo vreme imao je više intervencija na deaktivaciji paklenih naprava.
- Normalno je i poželjno da se u tim trenucima oseti strah. On te podseća da prostora za grešku nema. Tek posle obavljenog posla kreće preispitivanje i radi se analiza obavljenog posla - istakao je Janković.
Kako objašnjava, eksplozivne naprave se dele na fabričke i one koje su napravljene u kućnim uslovima.
- Teže je raditi sa tim priručnim, jer se mora utvrditi od čega je napravljena, kako funkcioniše, da li postoje neke zamke... Kod fabričkih se zna princip, ali i sa njima smo oprezni. Ništa ne prihvatamo zdravo za gotovo - kaže on.
U jednom danu 400 dojava o bombi!
- Naša dužnost je da svaku dojavu o bombi tretiramo kao istinitu. Prilikom ulaska u školu ili neki drugi objekat, angažujemo zaposlene u tim ustanovama da obiđu zgradu sa nama, jer oni najbolje poznaju raspored prostorija. Skoro je bilo 400 dojava u jednom danu i svaku dojavu smo temeljno proverili, nakon čega se ispostavilo da su sve bile lažne - kaže Janković.
Jankoviću je u sećanju ostala intervencija u Beogradu, kada je u dvorište porodične kuće bačena ručna bomba koja nije eksplodirala.
- Konstatovano je da se „kašika“ odvojila od tela ručne bombe i počeo je proces aktiviranja, da je pitanje vremena kada će da eksplodira. Ona se po pravilu uništava, ali je problem bio jer su se u kući nalazila deca. Kada su ona prebačena na bezbedno, kolega i ja smo izvršili delaboraciju bombe. Cilj mi je bio da je što pre onesposobim i da ne bude žrtava - priseća se naš sagovornik.
On dodaje da se njegova jedinica često angažuje i nakon neke eksplozije.
- Već duže vreme ljudi iz kriminogene sredine koriste eksploziv u obračunima. Tada mi vršimo provere da bi se utvrdilo da li eventualno ima još nekih naprava, ali i pronalazimo delove da bismo videli kako je bomba napravljena i prikupili druge informacije korisne za istragu - priča Janković.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (1)
miki
15.10.2022 09:02
Bravo i svaka čast za hrabrost.