DA LI U SRBIJI POSTOJE UGOVORENI BRAKOVI?! Mnogi misle da ovaj običaj kod nas ne postoji, ali istina je sasvim drugačija
Foto: Shutterstock/Foto: Shutterstock

''To postoji, nažalost, bez obzira što živimo u 2023. godini. Ovo nije klasičan brak, nego se radi o vanbračnim zajednicama koje ne prolaze kroz vrstu provere. To je kupovina devojaka, od maloletnih do punoletnih i mi znamo da se to dešava u vrlo tradicionalnim siromašnim sredinama. Znate da imamo običaj kupovine mlade i to jeste deo tradicije koji je ostao, ali sada je kod svadbi simboličan.

NARKOTIKE KRIO U AUTOMOBILU Mladić iz Niša lišen slobode zbog šest paketa, sa oko 6,4 kilograma marihuane!

Ovaj običaj nije vezan za određeni kraj Srbije

Međutim, u patrijarhalnim sredinama stvarno imamo kupovinu i to je odnos kojim patrijarhalne sredine pokazuju devojčicama gde im je mesto, a to je da su žene i deca vlasništvo onoga ko je glava porodice i da on može da radi šta hoće sa njima, pa i da ih proda'', rekla je Vanja i dodala da kupovina mlade postoji u svim delovima Srbije.

''Dosta je ostalo tih običaja koji se protive zakonima države Srbije. Nije isključivo vezan za jedan deo teritorije Srbije, ali se često prelazi preko toga lako, jer se smatra da je to običaj neke određene sredine'', objasnila je Vanja Macanović.

Kultorolog ističe da ovo danas najviše važi u romskim sredinama.

''Verujte, kad čujem ovako nešto, postidim se kao čovek koji pripada ovoj zajednici. Kupovina mlade je običaj, izraz ljudske mašte koji je nastao kroz istoriju, ali to ne znači da je dobar. Dugo godina u našem narodu je postojao taj običaj, ali se on toliko izobličio, da je knez Aleksandar Karađorđević 1846. godine izdao naredbu da se ukida i zabranjuje kupovanje mlade novcem, zlatom ili drugim vrednostima.

DA LI U SRBIJI POSTOJE UGOVORENI BRAKOVI?! Mnogi misle da ovaj običaj kod nas ne postoji, ali istina je sasvim drugačija

Printscreen

 

''Neprimereno je, ali se koristi kao vid zabave''

To je protivno čovečijem dostojanstvu. Ako nekoga kupujete, vi samim tim smatrate da je taj neko rob ili sredstvo da možete da radite sa njim šta hoćete. Međutim, on je i dalje ostao u simboličnom smislu, podsećajući na to vreme'', rekao je kulturolog.

On je dodao da misli da je neprimereno, ali se koristi kao vid zabave.

''Imali smo svojevremeno i miraz. Kao što se ovde kupovala mlada, bio je miraz devojke koja dolazi u kuću čoveka. Ona treba da donese određena materijalna dobra. Tu je u prvom planu ponovo materijalni faktor, a ne ličnost, čovek, njegova duša. Danas kupovinu mlade vidimo u romskim sredinama'', dodao je Janjić. 

DA LI U SRBIJI POSTOJE UGOVORENI BRAKOVI?! Mnogi misle da ovaj običaj kod nas ne postoji, ali istina je sasvim drugačija

EPA/ RICCARDO ANTIMIANI

 

Kupovina mlade je krivično delo

''Kao neko ko se bavi hrišćanskom kulturom, moram da kažem da je to suprotno veri, jer u Svetom pismu je rečeno da dvoje budu jedno. Sloboda je vrhunski princip u hrišćanstvu. Bog je čoveku dao slobodu da sam odlučuje, pa shodno tome i sam da snosi odgovornost. Ljudi teba sami da izaberu partnera i da znaju sa kim će graditi budućnost'', rekao je Jovan Janjić i otkrio šta pamti iz svoje sredine:

''Bio sam svedok u zapadnoj Srbiji, kada roditelji ugovaraju svadbe, a oni se ni ne vide. Ti brakovi i danas postoje, dugotrajni su i razvila se ljubav, ali su roditelji samo gledali gde će mlada živeti'', rekao je kulturolog, dok je Vanja istakla da je kupovina mlade krivično delo - trgovina ljudima.

Pratite najnovije VESTI SA FRONTA 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading