DRAMATIČAN PORAST NASILJA U PORODICI Za 4 meseca izrečeno skoro 10.000 mera - kada i kako prijaviti nasilnika?
Foto: Shutterstock

Zbog porodičnog nasilja - društvenog problema koji je sveprisutan, službenici MUP-a prolazile specijalizovane obuke, a otvorena je i telefonska linija koja je u svakom momentu dostupna za žrtve nasilja.

KRAJ ISTRAGE PROTIV UROŠA KOJI JE DRŽAO ZATOČENU ĆERKICU Činjenice koje ''oca iz pakla'' šalju nadugo iza rešetaka  

Ubijeno 9 žena i trojica muškaraca

Prema evidencijama MUP-a Republike Srbije u periodu od 1. januara ove godine do 25. aprila, u okviru porodice i partnerskih odnosa, ubijeno je 12 osoba. Od tog broja 9 osoba ženskog pola je ubijeno i trojica muškaraca.

Od početka godine je iz oblasti porodičnog nasilja i partnerskih odnosa ukupno izvršeno 1.309 krivičnih dela, podneto je 1.260 krivičnih prijava, a ukupan broj učinilaca je 1.242, od čega je 115 učinilaca ženskog pola i 1.127 muškog pola.

Ukupan broj oštećenih lica je 1.467 (1.108 lica ženskog pola i 359 lica muškog pola).

U periodu od 01.01. do 25.04.2023. godine, na teritoriji Republike Srbije iz oblasti porodičnog nasilja i partnerskih odnosa ukupno je izrečeno 9.376 hitnih mera.

Od tog broja 2.926 hitnih mera Privremeno udaljenje učinioca iz stana i 6.450 hitnih mera Privremena zabrana učiniocu da kontaktira žrtvu nasilja i prilazi joj. Produžena je 6.261 hitna mera, a prekršeno 655.

Ukupan broj prijavljenih događaja sa elementima nasilja u porodici je 8.570.

DRAMATIČAN PORAST NASILJA U PORODICI Za 4 meseca izrečeno skoro 10.000 mera - kada i kako prijaviti nasilnika?

Printscreen

 

Nasilje se najčešće dešava u kući

Najčešći oblik prijavljenog nasilja je psihičko nasilje, fizičko nasilje a zatim ekonomsko i seksualno nasilje. Najčešće mesto gde se prijavljuju događaji u okviru porodičnih odnosa je porodična kuća i stan.

Nasilje se po pravilu dešava u vremenskom periodu od 12,00-24,00 časova. Najučestalije sredstvo izvršenja najtežih krivičnih dela u okviru porodice su nož, vatreno oružje i fizička snaga.

Razlozi zbog kojih žrtve najčešće ne prijavljuju nasilje u porodici su strah od osobe koja vrši nasilje, stid i sramota zbog torture kojoj su izložene, nemaju gde da odu, strah od osude i odbacivanje od strane porodice i okoline.

Takođe, kao razloge koje često navode su i materijalna zavisnost od drugih, strah šta će biti sa njima nakon prijavljivanja nasilnika, a plaše se da će im biti oduzeta deca i nepoverenje u rad državnih institucija i organa.

DRAMATIČAN PORAST NASILJA U PORODICI Za 4 meseca izrečeno skoro 10.000 mera - kada i kako prijaviti nasilnika?

Foto: RINA

 

Telefonska linija za žrtve nasilja dostupna 24 časa

U Operativnom centru MUP-a Republike Srbije otvorena je telefonska linija 0800 100 600 koja je besplatna i dostupna 24 časa, na koji se prijavljuju događaji nasilja u porodici na nivou cele Republike Srbije, kao i na telefon 192.

Nasilje se može prijaviti lično u prostorijama institucije, telefonom, pismeno, putem pošte ili putem mejla. Prilikom prijavljivanja nasilja, prijavilac može ostati anoniman i u svakom slučaju prijava će biti razmatrana.

Ovo Ministarstvo sprovodi niz preventivnih aktivnosti iz ove oblasti kroz različite kampanje, koje se realizuju tokom globalne, svetske kampanje „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“. U toku sprovođenja kampanje „16 dana aktivizma“ u 2022. godini Ministarstvo unutrašnjih poslova aktivno je učestvovalo u snimanju i promociji spota koji je imao za cilj podizanje svesti i promociju broja za prijavu nasilja u porodici 0800/100-600.

Nultu toleranciju na nasilje nad ženama i nasilje nad osetljivim kategorijama teško je postići, ali ministarstvo policije u svom radu teži ka tome i nastaviće da se ozbiljno suprotstavlja svakom obliku nasilja.

Zakon o sprečavanju nasilja - prvi preventivni zakon

Nasilje u porodici nije privatna stvar već problem čitavog društva i zbog toga su državni organi, institucije i građani dužni da pružaju podršku suzbijanju takvih negativnih i kažnjivih pojava kao i saniranje posledica kroz pomoć i zaštitu žrtvama porodičnog nasilja. Imajući to u vidu, 24. novembra 2016. godine usvojen je Zakon o sprečavanju nasilja u porodici, čija je primena počela 1. juna 2017. godine.

Zakon o sprečavanju nasilja u porodici, uređuje sprečavanje nasilja u porodici i postupanje državnih organa i ustanova u sprečavanju nasilja u porodici i pružanju zaštite i podrške žrtvama nasilja u porodici.

Ovo je prvi preventivni zakon i uvodi policiji novi pristup u radu u smislu prevencije i reakcije policije pre izvršenja krivičnog dela ili prekršaja, kao i zaštite žrtava, dajući mogućnost žrtvama da ostanu u svom okruženju, dok nasilnom članu porodice nameće ograničenja - policija ima mogućnost da privremeno zabranjuje učiniocu nasilja da prilazi žrtvi i kontaktira je i da privremeno udalji učinilaca iz stana, što je osnažilo žrtve da prijave nasilje.

DRAMATIČAN PORAST NASILJA U PORODICI Za 4 meseca izrečeno skoro 10.000 mera - kada i kako prijaviti nasilnika?

Alo/Masonari Josida

 

Službenici MUP-a prolaze specijalizovane obuke

Za primenu Zakona o sprečavanju nasilja u porodici nadležni su policijski službenici MUP-a Republike Srbije, kriminalističke policije i policije opšte nadležnosti koji su u periodu od 2017. do 2022. godine bili polaznici specijalizovane obuke kojom prilikom su stekli znanja i veštine postupanja u oblasti porodičnog nasilja.

U navedenom periodu u pet ciklusa obuke ukupno je obučeno i sertifikovano 2.581 policijski službenik za primenu Zakona o sprečavanju nasilja u porodici.

Obuka je realizovana prema planu i programu Pravosudne akademije kako je predviđeno Zakonom o sprečavanju nasilja u porodici na Kriminalističko-policijskoj akademiji.

Po prijemu informacije o događaju sa elementima nasilja u porodici ili u partnerskim odnosima, u dežurnim službama sa dužnom pažnjom i ozbiljnošću postupaju po pozivima i prijavama građana, kao i drugim saznanjima koja ukazuju na izvršeno porodično nasilje i nasilje u partnerskim odnosima.

Policijski službenici hitno i bez izuzetka izlaze na mesto događaja, razdvajaju mogućeg učinioca od žrtve, pružaju podršku i zaštitu žrtvi i nakon utvrđivanja činjenica i prikupljanja informacija o događaju nasilja u porodici, dužni su da odmah obaveste nadležnog službenika MUP-a.

Pratite najnovije VESTI SA FRONTA    

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading