ONE PLJAČKAJU SA STILOM, BEZ BATINA I PROLIVENE KRVI Žene zgrću milione u akcijama kao na filmu, a za policajce su često neuhvatljive
Foto: Shutterstock

Javnost u medijima sve češće čita vesti o uhapšenim ženama, mahom službenicama banaka, koje godinama potkradaju firmu i klijente, a njihov ulov nije skroman, on nekada broji i milione evra.

PUCAO, RANIO DVOJICU, PA SE KRIO U GARAŽI Određen pritvor osumnjičenom pucaču sa Vračara

Sa druge strane, uloga žena je vidljivija i u mafijaškim zločinima, kao i pojavom maloletnica koje su umešane u poslove sa drogom i koje su saučesnice u mafijaškim likvidacijama, piše Blic.

Ipak, žene su brojnije u privrednom kriminalu, u kojem zahvaljujući svojoj poziciji, inteligenciji i dobro osmišljenoj strategiji, izvršavaju prevare koje šokiraju javnost.

Može se reći da je javnost i "oduševljena" prevarama kojima svedočimo. Komentari na vestima o filmskim krađama mahom ubiraju oduševljenje, što svakako nije za pohvalu, ali dokazuje koliko je uloga žena u ovim kriminalnim radnjama jaka i razvijena.

ONE PLJAČKAJU SA STILOM, BEZ BATINA I PROLIVENE KRVI Žene zgrću milione u akcijama kao na filmu, a za policajce su često neuhvatljive

Miernesa S./Printscreen

 

Od konobarice Miki do nepoznate Crnogorke - zgrnule milion i nestale

Dok se javnost priseća Mirnese poznate i kao Miki, državljanke BiH, koja je iz nemačke firme ukrala milion evra, novi slučajevi u Srbiji, kao i u regionu, se pojavljuju i vraćaju u centar pažnje uloge žena u filmskim prevarama.

Mirnesa S. (42) poreklom iz BiH, je radila u kompaniji za transport novca u Štutgartu, odakle je i ukrala million evra. U Štutgartu je poznata i pod nadimkom Miki, a pre ove kompanije, radila je kao konobarica,

Ona je iz prostorija kompanije 14. oktobra, oko 15.10 sati ukrala više od milion evra. Kako su prenosili nemački mediji, koji su svakodnevno pisali o Miki, ona je kao zaposlena imala pristup novcu. Policija je nudila veliku nagradu - od 37.500 evra za onog ko da ključne informacije o tome gde se prevarantkinja nalazi.

Miki je živela luksuznim životom, nekoga ko nije zaposlen samo kao telefonski operater u kompaniji za transport novca, što je bilo njeno radno mesto. Iako je bila najtraženija žena u Nemačkoj i svi sumnjali da se krije u rodnoj Bosni i Hercegovini, popularna Miki skrivala se u susednoj Crnoj Gori. Ona je nakon meseci uspešnog skrivanja odlučila da se preda - 24. januara je uhapšena na nemačkom aerodromu. Tada je ponovo šokirala javnost - ona je potpuno promenila lični opis - postala je brineta, sa drugačijim stilom odevanja, verovatno da bi prikrila trag.

ONE PLJAČKAJU SA STILOM, BEZ BATINA I PROLIVENE KRVI Žene zgrću milione u akcijama kao na filmu, a za policajce su često neuhvatljive

Ustupljene fotografije

 

 

Ušetala u banku, digla milion i išetala

I dok su mediji još uvek pisali o Miki, susednu Crnu Goru je zatekla filmska prevara. Misteriozna žena je 12. aprila ušla u filijalu Lovćen banke u Herceg Novom i podigla 1,3 miliona evra, ali sa tuđeg računa!

Ova prevarantkinja je samo dan ranije bila u toj banci i najavila da će podići novac, s obzirom na to da je u pitanju veća suma. Žena od nekih četrdesetak godina, tamne kose, izrazito plavih očiju, visoka oko 175 centimetara, srednje građe, ušetala je u filijalu te banke u Herceg Novom i najavila da će podići novac koji čuva kod njih, pisali su mediji. Ona nije znala koliko novca ima, već je tražila da joj se isplati sve.

Prema policijskim spisima, prevarantkinja je sutradan - 12. aprila, oko 10.30 sati ušla u banku, obučena isto kao prethodnog dana - u crni ranac spakovala ukupno 1.360.000 eura i opušteno napustila banku.

Uzela 56 miliona dinara i spiskala sve u kladionici

U martu je uhapšena J. B. (42) zbog sumnje da je proneverila novac dva privredna društva, i sebi pribavila korist od oko 55,9 miliona dinara!

Sumnja se da je ona kao administrativni radnik zadužen za plaćanje obaveza dva privredna društva preko platforme za elektronsko plaćanje putem USB kartice - elektronskog sertifikata za autorizaciju plaćanja, od 18. februara 2022. godine do 6. februara 2023. godine prisvojila novac, vršeći uplate protivno ovlašćenju i bez odobrenja generalnog direktora.

Prilikom plaćanja, J.B. je, kako se sumnja, neosnovano vršila uplate sa računa tih privrednih društava, na svoja dva računa u bankama, pa je u pomenutom periodu sebi prebacila ukupan iznos od 55.940.298,00 dinara, kroz ukupno 162 novčane transakcije, a na štetu privrednih društava.

Prema nezvaničnim informacijama, ona je nezakonite transakcije prikrivala prepravljanjem izvoda o uplati, a veći deo novca potrošila je na onlajn klađenje. Proverama je utvrđeno da je u jednoj kladionici, na nalogu otvorenom na njeno ime, vršila uplate za online klađenje i u navedenom periodu potrošila ukupno 53.719.649 dinara.

Službenice ukrale bogatstva klijenata banke

Devojka M. N. (29) iz Novog Sada je u četvrtak uhapšena zbog sumnje da je izvršila krivična dela zloupotreba položaja i pranje novca, pomoću čega je za sebe "zgrnula" 450.820 evra. Ona se sumnjiči da je kao radnica u jednoj banci od 2021. godine falsifikovala dokumenta banke, što joj je omogućilo da bez odobrenja i znanja čak 22 klijenta, neovlašćeno raspolaže sa njihovim novcem i da ista novčana sredstva uzme bez znanja klijenta.

Kako se sumnja, ona je u njihovo ime aktivirala elektronsko i mobilno bankarstvo, čemu je jedino ona imala pristup, a klijenti to nisu znali, a zatim je preko svog mobilnog telefona i e-bankinga davala naloge za prebacivanje novca sa računa 22 klijenta na svoje lične račune i tako izvršila transfer novca. Na taj način je za sebe uzela 450.820 evra čime je, za isti iznos, nanela štetu banci. Ali to nije sve.

ONE PLJAČKAJU SA STILOM, BEZ BATINA I PROLIVENE KRVI Žene zgrću milione u akcijama kao na filmu, a za policajce su često neuhvatljive

Foto: Shutterstock/ Syda Productions

 

 

M. N. je u nameri da prikrije novac, od 2021. godine izvršila veliki broj transfera novca sa svojih ličnih računa na račun jednog pravnog lica, i taj novac iskoristila tako što je u kupovala kriptovalutu ''litecoin’’.

Potom je, kako se sumnja, preko jedne internacionalne kriptomenjačnice istom kriptovalutom vršila kupovinu i ulaganje u veći broj raznih drugih kriptovaluta i na taj način izvršila konverziju i prenos imovine, saopštio je MUP.

Pre samo mesec dana u Novom Sadu se dogodila još jedna prevara koju je organizovala takođe radnica banke R. Z. (63) zbog postojanja osnova sumnje da je izvršila krivično delo zloupotreba položaja odgovornog lica.

Ona se sumnjiči da je kao zaposlena u jednoj banci u Novom Sadu, u periodu od 2016. do 2018. godine, zloupotrebila svoja ovlašćenja i neovlašćeno izvršila više bezgotovinskih transakcija na štetu klijenata banke. R. Z. je potom taj novac prebacivala na svoj tekući račun i tekuće račune članova svoje porodice.

Na ovaj način, ona je, kako se sumnja, pribavila za sebe i druge protivpravnu imovinsku korist od 15.925.527 dinara, za koji iznos je oštetila banku.

hapšenje

shutterstock

 

Žena sa sto lica - dobila titulu najveće prevarantkinje

Kuma Mila Đukanovića, supruga tužioca Jovana Prijića, prijateljica Zvezdana Jovanovića, sudija Ivana Ramić, čak i supruga Milorada Ulemeka Legije - sve te uloge igrala je Radmila Ikić, najpoznatija srpska prevarantkinja, poznata i pod nazivom "žena sa sto lica" koja se sada nalazi u zatvoru.

Menjala je identitete, fizički izgled, boju kose, predstavljala se kao bliska saradnica, prijateljica pa čak i supruga državnih funkcionera, sudija i tužilaca, a zatim pronalazila žrtve.

EPA/Pixabay

 

Radmilu Ikić je Apelacioni sud u Beogradu pravosnažno osudio na šest godina zatvora jer je lažno se predstavljajući kao bivša žena tužioca Miljka Radisavljevića i sestra navodnog šefa BIA Aleksandra Tomića, dovela u zabludu jednu Beograđanku da joj isplati 80.000 evra za kupovinu vile na Dedinju. Radmila Ikić je osuđena jer je, prema presudi, od februara do kraja avgusta 2016. godine lažima dovela u zabludu N. Z. tako što je krajem februara 2016. godine, nakon smrti oca oštećene, došla u njenu porodičnu kuću u Beogradu, predstavljajući se da je familija - sestra oštećene.

Rekla joj je da radi kao tužilac u Palati pravde, da joj je život ugrožen zbog presude Joci Amsterdamu, zbog čega krije identitet. Oštećenoj je pričala i kako se razvodi od tužioca Miljka Radisavljevića, da joj ne da da uđe u stan, da nema gde, da joj je brat Aleksandar Tomić, direktor BIA, u šta je oštećena poverovala i primila je u kuću, navodi se u presudi.

ONE PLJAČKAJU SA STILOM, BEZ BATINA I PROLIVENE KRVI Žene zgrću milione u akcijama kao na filmu, a za policajce su često neuhvatljive

EPA/Pixabay

 

Nakon toga je obećala oštećenoj da će joj zaposliti ćerku i njenog dečka u "Er Srbiji", kod svog verenika Daneta Kondića. Koliko je daleko išla u svom planu govori i to da je iznosila detalje iz života porodice, što pokazuje da je dugo istraživala.

Pošto je oštećena u maju 2016. godine prodala nasleđenu kuću, Ikićeva joj je rekla da ima nameru da preko kućnog prijatelja, advokata Gorana Petronijevića, i svog brata Aleksandra Tomića kupi kuću na Dedinju po povoljnim uslovima. Oštećenoj je ponudila da kupe kuću po pola za iznos od 80.000 evra.

Prevarena žena joj je od početka juna do kraja avgusta u prisustvu dva svedoka na ruke predala za kupovinu vile u dva navrata iznos od ukupno 80.000 evra, navodi se u presudi.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading