RADNIKE LIVNICE U ČOKI SPRŽILO JE 1200 STEPENI IZ PEĆI Očevidac:"Plakali smo kao mala deca, to je moglo svakome od nas da se desi"
Tragedija se dogodila 28. novembra oko 3 sata, a jedan radnik još uvek se bori za život, dok je lakše povređeni pušten na kućno lečenje.
Jedan od preminulih radnika je Aksentije Bojin (51) iz Ostojićeva, a njegove kolega i komšija Željko Ivanov, vidno potresen, govori za ,,Alo! o velikoj tragediji koja je zavila u crno sever Banata.
-Aksentije je radio kao kranista, a to znači da je bio gore na peći za livenje. Donosio je materijal za topljenje. Materijal magnetom ubacuje topioničar velike peći za čiji život se još bore u Novom Sadu, a nažalost, topioničar male peći je preminuo, kao i Aksentije-kaže Željko vidno uznemiren.
- Jako sam potresen, kao i sve Akine kolege, tako smo ga zvali. Bio mi je dve godine poslovođa. U livnici radim od 2006. godine, a Aka je tamo od samog početka kad se firma otvorila, preko 30 godina je proveo u tom preduzeću. Mnogo nam je svima teško, to što se dogodilo, čovek da ne poželi ni najgorem neprijatelju. Plakali smo kao mala deca kad smo čuli da je peć eksplodirala. U njoj je inače oko 1500 stepeni, a u momentu tragedije bilo je oko 1200 stepeni. To je najgora temperatura, jer se gvožđe na njoj lepi za kožu-kaže naš sagovornik.
Kobnog dana Željko je radio u drugoj smeni, od 6 do 22 sata, kada je Aksentije stigao na posao. Kraj treće smene, nažalost, nije dočekao.
-Aka je bio izuzetno dobar čovek. Radili smo na topionici, na istom radnom mestu. Aksentije je jedno vreme bio poslovođa, a potom je premešten da bude kranista, da nam gore na topionici donosi materijal. Šta se dogodilo u četvrtak oko 3 časova, stvarno ne znam. Radio sam tog nesrećnog dana u drugoj smeni. Te noći pričao sam sa njim i otišao sam kući. Ispostavilo se da smo pričali zadnji put. Ujutru su mi javili šta se dogodilo. Peć je eksplodirala-tužno priča Željko za ,,Alo!“.
Meštani Ostojićeva imaju samo reči hvale o Aksentiju. Kažu da se nije ženio, niti imao decu, sam je živeo.
Peći u čokanskoj livnici su ugašene, a radnici raščišćavaju teren.
Podsetimo, 28. novembra, oko tri sata ujutru, došlo je do naglog izbacivanja tečnog liva iz peći za livenje u topionici firme ,,Autofleks” livnica u Čoki. Tom prilikom je izbio požar koji je sanirala Vatrogasna jedinica iz Čoke. Trojica radnika su sa teškim opekotinama hitno prebačeni u novosadski Urgentni centar, dok je četvrti povređeni zbrinut u senćankoj bolnici i pušten na kućno lečenje.
Dan žalosti u Čoki
Zbog tragično nastradalih radnika u ,,Autofleks livnici”, opština Čoka je subotu, 30. novembar, proglasila za Dan žalosti.
Dan žalosti obeležen je spuštanjem zastave na pola koplja, kako na zgradi opštine, tako i na svim javnim preduzećima i ustanovama na teritoriji čokanske opštine. Zabranjeno je emitovanje narodne i zabavne muzike, odnosno održavanje programa zabavnog karaktera na javnim mestima.
Ovim povodom oglasilo se i kikindsko Osnovno javno tužilaštvo i u saopštenju navelo da je 28. novembra od strane javnog tužioca u Kikindi izvršen uviđaj na licu mesta, kojem su prisustvovali policijski službenici Policijske uprave Kikinda i Odeljenja za vanredne situacije, kao i predstavnik inspekcije za rad.
U toku je prikupljanje potrebnih obaveštenja od očevidaca nezgode i odgovornih lica u ovom privrednom društvu. Pribavljena je poslovna dokumentacija ovog privrednog društva, naređena obdukcija tela nastradalih lica i doneta naredba o tehnološko-metalurškom veštačenju nezgode, a sve u cilju utvrđivanja svih činjenica i uzroka ove nezgode i eventualnih propusta u postupanju.
BONUS VIDEO
M.O.
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)