SVAKI ŠESTI SREDNJOŠKOLAC U SRBIJI PROBAO DROGU Tokom 2024. zaplenjeno više od tri tone različitih narkotika
Više od 300 miliona ljudi u svetu probalo je neku vrstu droge, što je povećanje od 20 posto u poslednjih 10 godina, podaci su Ujedinjenih nacija.
Marihuana je i dalje najzastupljenija među korisnicima, kao i na crnom tržištu, ali se trendovi menjaju, pa poslednjih godina sve više raste broj korisnika kokaina. Balkan više nije tranzitna ruta, već region u kome cveta proizvodnja opijata. Tokom 2024. godine u Srbiji je zaplenjeno više od tri tone različitih vrsta droge - kažu u Kancelariji za borbu protiv droge.
Podaci iz Kancelarije za borbu protiv droga ukazuju da je svaki šesti srednjoškolac u Srbiji probao neku vrstu narkotika, kao i da je primetan porast konzumacije kokaina među mlađim, visoko obrazovanim, porodičnim ljudima. Beli prah, nekada rezervisan za bogate, sada je dostupan svakome.
Milan Pekić iz Kancelarije za borbu protiv droga, naveo je da je povećana proizvodnja kokaina.
- Kokain je jednostavno postao jeftiniji zato što se meša sa raznim drugim supstancama. Znači on više nije u tom čistom obliku koji je nekada bio. Taj kokain je, po svim istraživanjima, druga droga. Odnosno, droga psihotropna supstanca koja se uzima. Jednostavno, i novi trend koji je među mladim ljudima, što je najopasniji, jeste da se mešaju razne vrste narkotika, što dovodi do još veće opasnosti po život tog ko konzumira - kaže Pekić.
Dileri ne biraju mesta za prodaju psihoaktivnih supstanci, pa su prisutni i u blizini škola, u kafićima i klubovima, na mestima gde se najviše okupljaju mladi, ističu analitičari.
- Ono što smo mi došli do nekih podataka jeste da su cene droga u Srbiji manje nego ranije. Tome svedoči činjenica da sada kokain može da se kupi za 50 evra, sintetičke droge za 1.000 dinara, marihuana isto tako - kaže urednica portala „Blic“ Bojana Bogosav.
Srbija je postala primamljivo tržište za dilere narkotika poslednjih godina, naglašavaju iz Kancelarije za borbu protiv droga, pre svega zbog promenjenih krijumčarskih ruta.
- Imate često da se, kokain krijumčari u crnomorske luke Burgas i Konstanca, jednostavno zbog blizine i lakšeg daljeg krijumčarenja, jer su to zemlje Evropske unije. Na taj način krijumčari pokušavaju sebi da olakšaju put - kaže Pekić iz Kancelarije za borbu protiv droga.
Osim povećane potražnje za kokainom na tržištu, stručnjaci upozoravaju i na porast proizvodnje sintetičkih droga koje su čak i finansijski pristupačnije. Njih može da proizvodi bilo ko, budući da je tehnologija olakšala proizvodnju. Stručnjaci za nove droge kažu da su mnogo jače i opasnije od tradicionalnih.
Blic/Alo!
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)