VELIKI POŽAR U OKOLINI KIKINDE Gori Specijalni rezervat prirode
Alo

Crni dim i vatra šire se velikom brzinom, zbog vetra koji duva, a najverovatnije gori trska i suvo rastinje. Ovo, nažalost, nije prvi put da se požari dešavaju nadomak Kikinde tokom letnjih dana. Površina koja je zahvaćena, još uvek nije poznata, ali se pretpostavlja gori nekoliko desetina hektara.

Požar se na ovom prostoru desio i juče od popodnevnih sati do 20.30 časova. Gasili su ga pripadnici Vatrogasne jedinice iz Kikinde i Čoke, kao i Dobrovoljna vatrogasna društva iz Ostojićeva, Sajana, Jazova i Mokrina, kao i Poljočuvarska služba rezervata. U Dobrovoljnom vatrogasnom društvu Ostojićevo kažu da je juče izgorela trava na oko 220 hektara. Iz PU Kikinda navode da je požar prijavljen oko pola pet popodne.

VELIKI POŽAR U OKOLINI KIKINDE Gori Specijalni rezervat prirode

Alo

 

- Na terenu su, pored Vatrgasno.spasilačke jedinice iz Kikinde I vatrogasci iz Jazova, Ostojićeva, mokrina i Sajana. U pitanju je potez između Jazova I Kikinde-kažu za Alo iz PU Kikinda, te da jučerašnji I današnji požar nemaju nikakve veze.

Velike novčane kazne, ali i upozorenja da se zabranjuje spaljivanje ostataka strnih useva, smeća na otvorenom prostoru i biljih ostataka,očigledno ne vrede.

Zakonoma o zaštiti od požara predviđene su novčane kazne, i to za pravna lica kaznom od 300.000 do milion dinara, za odgovorna lica u pravom licu su od 10.000 do 50.000 dinara, a za fizička 10.000 dinara.

Od početka godine do danas, na teritoriji Kikinde bilo je 160 intervencija na požarima na otvorenom, dok su na području Severnobanatkog okruga bile 332 takve intervencije.

Prirodno dobro

Specijalni rezervat prirode „Pašnjaci velike droplje“ jedino je stanište ovih velikih ptica u Srbiji i jedno od retkih u Evropi i svetu. Ustanovljen odlukom Vlade Srbije 1997. godine, obuhvata okolinu Mokrina, Ostojićeva, Sigeta i Jazova.

Na površini od 6.790 hektara zaštićenog područja, različiti tipovi tla uslovili su postojanje interesantnog kompleksa biljnih i životinjskih zajednica. SRP „Pašnjaci velike droplje“ predstavlja pravi mozaik stepskih, slatinskih, livadskih, močvarnih i oraničnih ekosistema, sa retkim biljnim i životinjskim vrstama, među kojima se svakako svojom atraktivnošću ističe velika droplja. Tu su i hajdučka trava i slatinski vijuk, lepljivi pucavac, žalfija, različak, grahorica i crveni čkalj. Prisutne su ptice pevačice zaštićene zakonom kao prirodne retkosti -stepska treptaljka i obična travarka, zatim su tu plava vetruška, pčelarica, eja livadarka, ćurlikovac, bela roda, glodar tekunica, osolika muva...

U sklopu SRP „Pašnjaci velike droplje“ sagrađen je i Vizitorski centar koji se nalazi oko 3,5 kilometara severozapadno od sela Mokrin kod Kikinde.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading