Naslednik Federike Mogerini dolazi iz zemlje koja ne priznaje Kosovo! Evo šta je rekao o GRANICAMA!
On će na ovoj poziciji naslediti Italijanku Federiku Mogerini, i to od kraja oktobra ove godine, kada bude preuzeo dužnost.
Pročitajte još:
Iako se sa njegovim imenovanjem saglasila novoizabrana predsednice Evropske komisije Ursula fon der Lajen, potrebno je da njegov izbor potvrdi i Evropski parlament, zajedno sa svim članovima Evropske komisije.
Borelova kandidatura, a sada i zvanično imenovanje, obradovala je javnost u Srbiji, i to zbog jednog od najvećih opterećenja Srbije - Kosova.
Naime, Borel je Španac, pa je pretpostavka da bi mogao blagonaklonije da gleda na kosovski problem, možda čak i da "zauzme stranu", imajući u vidu da dolazi iz Španije koja ne priznaje kosovsku nezavisnost.
Sa druge strane, pri pomenu njegovog imena, iz istigh razloga, u Prištini su veoma negodovali, jer će upravo on biti posrednik u dijalogu sa Beogradom.
Međutim, ono što je zanimljivo u vezi sa Borelom, jeste da je on ni manje ni više nego baš Katalonac, koji međutim ne podržava bilo kakva otcepljenja.
To je njegov stav ne samo u vezi sa Španijom, već i inače jer, kako je jednom prilikom rekao, "granice su ožiljci koje istorija ostavlja na koži zemlje". Protivnik je i Bregzita, a zbog toga što je protivi otcepljenju, ima neprijatelje čak i u rodnoj Kataloniji.
Politika, pa ni evropska, nije mu nepoznanica, tim pre što je od 2004. do 2007. bio predsednik Evropskog parlamenta. U španskoj politici, međutim, ima staž dug gotovo 40 godina, tokom kojih je bio i u regionalnoj vladi Madrida, pa državni sekretar za finansije, zatim ministar za infrastrukturu, transport i životnu okolinu, a predvodio je i socijaliste kao kandidat za premijera na izborima 2000. godine.
Jedno vreme se povukao iz javnosti, ali ga je španski premijer Pedro Sančez, prošlog leta zamolio da se vrati u vladu.
Inače, Borelj je po zanimaju inženjer vazduhoplovne raketne tehnike, a ima i titulu doktora ekonomije, kao i master američkog univerziteta Stanford, i Francuskog instituta za naftu. Vodio je računarsko odeljenje španskog naftnohemijskog koncerna "Cepsa".
Mediji prenose i da važi za čoveka bez dlake na jeziku, koji nema problem da se suprotstavi autoritetima, pa čak i onima poput Rusije i SAD.
Početkom ove godine bio je u poseti Srbiji, kada je međutim izneo stav da Kosovo i Katalonija nisu isto, i da veruje u dijalog kao najbolje rešenje za probleme.
Kako je pre nekoliko dana pojasnio Strahinja Subotić iz Centra za evropske politike, obe strane, i Beograd i Priština, imaju snažnu reakciju kada je u pitanju Borel.
- Sa jedne, Srbija koja je optimistična jer dolazi iz države koja nije priznala Kosovo, a sa druge Priština ga unapred smatra pristrasnim i da će to naštetiti dijalogu. Ipak, čini mi se da obe strane previše očekuju - kaže on.
Kako navodi, Borel je sada na drugoj funkciji, evropskoj a, kako je i sam rekao, predstavljaće svih 28 država članica EU.
Bonus video
Munjeviti start i izlazak srpskih tenkista