Hašim Tači
AP Photo/Visar Kryeziu
Hašim Tači

AP Photo/Visar Kryeziu

Hašim Tači, Foto: AP Photo/Visar Kryeziu

Prema njegovim rečima niko više ne može da pobegne od činjenice da je Hašim Tači u zatvoru od pre nekoliko dana, i da će tamo ostati duže vreme jer se očekuje da će sudski proces potrajati.

"Srbi su stekli utisak da međunarodna pravda ne postoji. Ovo sada što se dogodilo, i što je Tači završio tamo, i što će tamo provesti sasvim sigurno bar godinu-dve dana. To suđenje će trajati. Neće se ovo završiti za mesec dana i po svemu sudeći se on neće vratiti na Kosovo kao junak, kao što bi neki sada to u Prištini hteli da predstave“, rekao je Garić.

"Kosovo za 20 godina nije uspelo da postane država, što su njihovi sponzori mislili da će postati. Pokazalo je nesposobnost da se razvije kao samostalna država. Kriminalna struktura je ostala, čak se razvila do neverovatnih razmera. Svi ti ljudi koji su učestvovali u zločinima su dan danas u vrhu kosovske vlasti, što je postalo teret i za čitavu međunarodnu zajednicu“, rekao je Garić.

On je ukazao da će suđenja u Specijalnom sudu biti javna i da svi koji imaju dokaze da su oštećeni na bilo koji način mogu da prisustvuju suđenjima.

Bivši šef Izvršnog veća Kosova i Metohije Zoran Anđelković je rekao da je blagi optimista kada je u pitanju ishod ovih suđenja.

Prema njegovim rečim, nije slučajno što ova optužnica obuhvata period od aprila 1998. a ne pominje se 1997. godina.

"Zato što bi jasno bilo da je pobuna 1997. koja je formalno bila vezana za propast piramidalne štednje u Albaniji, bila isključivo pljačka kasarni. Jer ako je narod bio gladan, što nije upao u veleprodaje prehrambene hrane i samoposluge. Tada je 700.000 pušaka uzeto. Ispalo je da je pobuna bila organizovan protiv tadašnjeg predsednika Saljija Beriše, ali su se zapravo u to vreme instalirali svi oficiri koji su pomagali OVK sa teritorije KiM“, rekao je Anđelković.

On je pozvao sve porodice, prijateje, familiju oštećenih da napišu svoje izjave.

"Ako neće da daju zvaničnim organima neka pošalju na Centar za mir i toleranciju, a mi ćemo naći načina da to dostavimo Specijalonom tužilaštvu. Važna je svaka izjava. Nema većeg etničkog čišćenja na prostoru Balkana od onog koje se desilo na prostoru KiM proporcionalno, jer od 350.000 Srba na Kosovu 250.000 je proterano“, naveo je Anđelković.