Evropska unija
EPA/Oliver Hoslet
Evropska unija

EPA/Oliver Hoslet

Evropska unija, Foto: EPA/Oliver Hoslet

U intervjuu za Glas Amerike, Fon Kramon je rekla da svaka država ima pravo da donese suverenu odluku o svojoj spoljnopolitičkoj orijentaciji, pa i Srbija, čije su vlasti, kako navodi, članstvo u Uniji označile kao jedan od ciljeva zvanične državne politike.

"Sasvim je u redu ako spoljnopolitički želi da se usaglasi sa Rusijom. Ali, činjenice govore nešto drugo: Srbija i Severnoatlantska alijansa (NATO) održale su 17 zajedničkih manevara, dok su istovremeno sa Rusijom bile svega tri ili četiri. Tako da to nije lako razumeti”, rekla je fon Kramon.

Ona je podsetila na nedavni slucaj u kojem je Srbija bila protivna rezoluciji Ujedinjenih nacija u vezi sa ukrajinskim poluostrvom Krim koje je Rusija anektirala 2014. godine, navodeći da je solidarnost Srbije sa Rusijom razočaravajuća.

Govoreći o procesu evrointegracija Srbije, koja ove godine nije otvorila nijedno poglavlje, fon Kramon ocenjuje da su razlozi za to "prilično jasni" i da, kako kaže, nije dovoljno samo najavljivanje reformi, već i njihovo sprovođenje, pogotovo u oblasti pravosuđa, slobode medija. Na pitanje koje države se protive otvaranju poglavlja, nemačka političarka je rekla da nije reč o pojedinacnim zemljama, već o odluci Evropske komisije.

"Nije stav jedne države ili jedne članice koja se tome suprotstavlja – već, kao što sam rekla, Komisije", podvukla je ona.

Komentarišući svoj raniji tvit da su dobre vesti to što Srbija neće otvoriti nijedno poglavlje, fon Kramon kaže da niko u EP ne bi trebalo da bude sprećan što Srbija ne otvara poglavlja, ali da je dobro da Evropska komisija, kako kaže, konačno primenjuje princip stroge uslovljenosti.

Ona je rekla i da napredak u najvećoj meri zavisi od učinka dijaloga Beograda i Prištine i istakla da "za Kosovo i Srbiju važi isto: bez uzajamnog priznanja i sveobuhvatnog sporazuma, nema načina za evropske integracije".

Ona je optimista kad je reč o nastavku dijaloga, navodeći da bi stvari mogle biti rešene vrlo brzi kada bi bilo političke volje.

Upitana kako bi se nova transatlanstka inicijativa koju je EU predložila SAD mogla odraziti i na dijalog koji vode Beograd i Priština, Fon Kramon je rekla da se nada da će od prvog dana američka administracija sa EU pomno pratiti region, kako bi do leta mogli da se nadamo nekakvom zajedničkom rezultatu.

"To ne mora biti sporazum – može biti nacrt na kojem bi se rad mogao nastaviti posle leta. Na temelju cega će zemlje nastaviti svoj evropski put", zaključila je ona.

Komentari (8)

beba

11.12.2020 09:35

Koja je sada ova djubretara?

goran

11.12.2020 09:42

Rusija

Nada

11.12.2020 09:52

I bez ultimatuma narod Srbije je izabrao Rusiju svidelo se to njima ili ne . EU je u raspadanju - izasla je Engleska a sledeca hoce Italija ! Od nje nece mnogo ni ostati !

MrKamenjarac

11.12.2020 10:01

R U S I J A.

MrKamenjarac

11.12.2020 10:02

...pa naravno R U S I J A

Ronin

11.12.2020 10:28

Bas ste pokvareni svi iz eu.

Nikola

11.12.2020 10:33

Samo vi iz evrope ne govorite o pravima jer ste ih gazili uvek, a ova gospođa zelena verovatno žali što 1945 nisu uspeli pa bi sad opet.

Miodrag iz Peći

11.12.2020 11:56

A šta nam je za sve ovo vreme pružila EU osim pridika i kočenja napretka. Viola, kosovski lobista malo, malo pa pod točkove napretka Srbije ka EU postavi neki klip. Najnovije tvrdnje govore da neće biti proširenja do 2035.god. tj. Ad kalendas grekas ili na kukovo leto a mi do tada trebamo graditi svoju politiku. Što se tiče "Krimskog modela" mi (Srbija i Srbi) ga lesno možemo primeniti referendumom naroda severno od reke Ibar i to Zubin Potok, Severna Kosovska Mitrovica, Zvečan i Leposavić.