ajfon, mobilni telefon, apple, iphone
Shutterstock
ajfon, mobilni telefon, apple, iphone

Shutterstock

ajfon, mobilni telefon, apple, iphone, Foto: Shutterstock

Pametni telefoni bliske budućnosti mogu imati baterije sposobne da drže pun kapacitet pet godina.

To je problem prvog stepena koji nas izjeda; na kraju, bez obzira koliko pametno koristili telefon i pokušavali da sačuvate njegovu bateriju, on se vremenom pogoršava do te mere da ćete ga često morati puniti dva puta u jednom danu.

To je više nego frustrirajuće opterećenje za vlasnike telefona - propadanje litijum-jonskih baterija ima negativan efekat na zagađenje i ekonomiju. Međutim, zahvaljujući naporima istraživača u Japanu, možda smo bliže pronalaženju rešenja.

Tim sa Japanskog instituta za napredni nauk i tehnologiju (JAIST) pogledao je negativne terminale unutar litijum-jonskih baterija, istražujući novu vrstu veziva napravljenog od bis-imino-acenaftenekinon-parafenilena ( BP) kopolimer, prema saopštenju za štampu .

Iako nudi bolju mehaničku stabilnost, „on takođe stvara tanji provodljivi čvrsti elektrolitni interfejs sa manjim otporom i ne reaguje lako sa elektrolitom, što takođe u velikoj meri sprečava njegovu razgradnju“.

Profesor Noriioši Matsumi, koji je vodio studiju, objasnio je: „Dok je polućelija koja koristi PVDF kao vezivo pokazivala samo 65% svog prvobitnog kapaciteta nakon oko 500 ciklusa pražnjenja naelektrisanja, polućelija koja koristi BP kopolimer kao vezivo je pokazala zadržavanje kapaciteta od 95% nakon preko 1700 takvih ciklusa. '

To je približno pet godina kada dnevno punjenje neće dovesti do smanjenja kapaciteta baterije. „Realizacija trajnih baterija pomoći će u razvoju pouzdanijih proizvoda za dugotrajnu upotrebu. To će podstaći potrošače da kupuju skuplje akumulatorske aktive, poput električnih vozila, koja će se koristiti dugi niz godina ', rekao je Matsumi.