Pobeda zbog koje se Srbima divio svet: Strategija ove bitke danas se proučava na najpoznatijim vojnim akademijama u svetu!
Srbija danas obeležava 104. godišnjica Cerske bitke, u kojoj je srpska vojska izvojevala jednu od najvećih pobeda u Prvom svetskom ratu.
To je ujedno bila bitka u kojoj su Srbi odneli prvu pobedu u Prvom svetskom ratu.
Do prvog velikog okršaja na planini Cer došlo je u noći između 15. i 16. avgusta kod Tekeriša, a potom su teške borbe vođene sve do 20. avgusta na frontu širine 50 kilometara i pravcu Šabac-Tekeriš-Krupanj.
Austrougarske snage, koje je predvodio komandant balkanske vojske Oskar fon Poćorek, imale su više od 200.000 ljudi, dobro naoružanih i opremljenih, koji su dejstvovali uz odličnu logistiku i sadejstvo moderne artiljerije.
Oko 25.ooo austrougarskih vojnika je poginulo ili bilo ranjeno, dok je srpskih 16.000 podoficira i vojnika i 259 oficira, od čega je 2.107 njih poginulo, a 250 odvedeno u zarobljeništvo.
Srpska vojska je zarobila oko 500 austrougarskih vojnika.
U izveštaju o porazu austrougarske vojske, austrijski novinar Ervin Kiš je napisao: “Armija je potučena i nalazi se u bezobzirnom, divljem i paničnom bekstvu. Jedna potučena vojska, ne, jedna razbijena rulja, jurila je u bezumnom strahu prema granici (…) Sjajni su momci ovi Srbi, oni znaju da brane svoju zemlju”.
Po načinu vođenja i ishodu, Cerska bitka predstavlja remek-delo ratne veštine, a kao izuzetan primer prelaska iz strategijske odbrane u kontranapad, ona se i danas proučava na najpoznatijim vojnim akademijama, uključujući i američki Vest Point.
Cerska bitka je jedna od najvećih i najznačajnijih pobeda srpske vojske u Prvom svetskom ratu o pravi je primer taktički dobro osmišljene vojne operacije.
Srpske vojnike je predvodio general Stepa Stepanović, koji je nakon ove bitke od regenta Aleksandra bio nagrađen činom vojvode.
Vest da je srpska vojska do nogu potukla austrougarske trupe iznenadila je svetsku javnost, koja nije očekivala da se jedna mala država, iscrpljena Balkanskim ratovima u prethodne dve godine, može vojnički odupreti velikoj sili.
Obeležena 104. godišnjica Cerske bitke
Kod spomen-kompleksa "Cerska bitka" u Tekerišu kod Loznice danas je obeležena 104. godišnjica bitke na Ceru, prve savezničke pobede u Prvom svetskom ratu.
Državnu ceremoniju predvodio je ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Ðorđević, a osim njega, poštu su odali i vence položili i predstavnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, Loznice, Šapca, Krupnja, predstavnici udruženja za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije.
U znak sećanja na jednu od najznacajnijih pobeda srpske vojske u Prvom svetskom ratu, do spomenika je pešice stigla kolona poštovalaca tradicije i istorije u tradicionalnom "Cerkom maršu".
Ðorđević je poručio da danas obeležavamo dan velike i veličanstvene pobede srpske vojske i države u Prvom svetskom ratu.
Kako je rekao, slobodoljubivost srpskog naroda dugo je bila trn u oku Beča, a austrougarska netrpeljivost prema suverenističkoj politici male Srbije vremenom se taložila i prerasla u mržnju nezapamćenih razmera.
"U avgustu 1914. godine, u direktnom sudaru sa vojnicima prvog poziva Cerske udarne grupe, srpska vojska je doslovno razbila brojno i tehnički nadmoćnog protivnika, a nezarobljene ostatke Poćorekove neslavne armije naterala na panični beg preko reke Drine", rekao je Ðorđević, a saopštilo Ministarstvo.
Taj herojski događaj, podvukao je, upamćen je i zabeležen u srpskim pesmama i kinematografiji, i izučava se kao deo redovnog gradiva na vojnim akademijama širom sveta.
Istakao je da najsvetliji primer junaštva i herojstva nisu pružili ni oficiri ni generali, već šesnaestogodišnji Stanislav Staško Sondermajer, najmlađi srpski vojnik koji je poginuo u Cerskoj bici.
"Umesto da ide tamo gde bi mu bilo nešto bolje, on se uputio na strašno mesto da bi učinio nešto najbolje za svoj narod i državu. Bez vojvode Putnika bi srpski trijumf na Ceru možda i mogao da se dogodi. Bez Stanislava Sondermajera zasigurno ne bi", rekao je ministar.
Ðorđević je naveo da je potrebno da građani Srbije poseduju svest da će njihov život i rad biti ugrađeni u budućnost Srbije i da, kako se danas budu odnosili prema državi, koja ih je izgradila, takav će sutra život imati deca koja će živeti u njoj.
"Kako budemo poštovali sami sebe, tako će nas poštovati i drugi. Ali, pre svega moramo znati da svako od nas pojedinačno čini Srbiju, da je država kolektivitet, a ne apstraktni pojam koji nema veze ili je u sukobu sa individualitetom građana. I zbog toga svako od nas pojedinačno sebi mora dati dobar odgovor na to zbog čega danas živi, barem jednako dobar kao što je razlog koji su sebi davali naši stari kada su dobrovoljno kretali u smrt", poručio je ministar.
Cerska bitka, koja se odigrala tokom avgusta 1914. godine, predstavlja jednu od najznačajnijih i najvećih pobeda Srpske vojske u čitavom toku Prvog svetskog rata.
To je, istovremeno, i blistav primer taktički dobro osmišljene i ostvarene vojne operacije.
Ostvarivši pobedu u znamenitoj Cerskoj bici pripadnici Srpske vojske predvođeni generalom Stepom Stepanovićem pružili su primer bezmerne hrabrosti i patriotizma koji je ostao utkan u kolektivnu svest nacije sve do naših dana.