Stiven Hoking
EPA-EFE/JASON SZENES
Stiven Hoking

EPA-EFE/JASON SZENES

Stiven Hoking, Foto: EPA-EFE/JASON SZENES

Današnji datum će biti zapamćen u naučnim krugovima po smrti genija Stivena Hokinga. O njegovom životu i delima koji su odjeknula u svetu fizike, astrofizike i kvantne fizike, piše se na svim medijima.

Zato pišemo i o čudnim malim stvarima koje su u vezi sa njim. Evo i ovaj kuriozitet - procenite da li se nešto krije u sledećoj postavci brojeva:

Stiven Hoking je preminuo 14. 3. u 76. godini, a na taj dan, 14. 3. je rođen Albert Ajnštajn, koji nas je napustio isto u 76. godini. Današnji dan je posvećen broju Pi, jednom od najmisterioznijih brojeva matematike, a čija vrednost se zaokružuje na 3,14, iako ima beskrajan niz cifara, piše "Biznis Insajder".

Samo da napomenemo da je Stiven Hoking, na početku svoje akademske karijere proučavao Ajnštajnovu opštu teoriju relativnosti, ističući da ona ne objašnjava kvantnomehaničku prirodu fizike i nije u stanju da adekvatno opiše gravitacione singularitete poput „Crnih rupa“ ili „Velikog praska“.

Kasnije je najveći deo svog naučnog rada posvetio zakonitostima pojava kao što su „Crne rupe“ i „Veliki prasak“. Zato i ova vrsta veze sa Ajnštajnom, može biti interesantna za sve koje pronalaze druga značenja ove simbolike brojeva.

Ovog genija danas oplakuju svi naučnici sveta. Puno njih se javno oglasilo, uglavnom preko društvenih mreža, a navešćemo twitter objavu čuvenog fizičara Nil DeGras Tajsona: „Njegov odlazak ostavlja intelektualni vakum…“