Josip Broz Tito
Shutterstock
Lav Trocki

Profimedia

Lav Trocki, Foto: Profimedia

U januaru 1913. godine čovek s pasošem u kojem je pisalo Stavros Papadopulos došao je vozom iz Krakova na severnu železničku stanicu u Beču...

U mraku tog kompleksa čoveka s brkovima koji je nosio drveni kofer primetio je drugi koji je kasnije zapisao:

- Sedeo sam za stolom, kada su se uz kucanje otvorila vrata kroz koja je ušao nepoznat čovek. Bio je nizak, mršav... U njegovim očima nisam primetio ništa što bi asociralo na prijateljstvo.

Pisac tih redova bio je ruski disident i intelektualac, urednik dnevnik novina "Pravda", Lav Trocki. Nekoliko godina kasnije imao je jednu od najvažnijih uloga u Oktobarskoj revoluciji.

Čovek koga je opisao nije bio Papadopulos. Bilo je to lažno ime koje je koristio Josif Visarionovič Džugašvili, kojeg će istorija upamtiti po imenu Staljin.

Josif Visarionovič Staljin

Profimedia

Josif Visarionovič Staljin, Foto: Profimedia

Dvojica "revolucionara u povoju", koji su kasnije obeležili 20. vek, živela su u centru Beča.

U istom kraju živeo je i tada već eminentni psihijatar Zigmund Frojd.

Osnivač psihoanalize bio je obožavan kao čovek koji je otkrio tajne ljudskog uma, a živeo je i radio u ulici Bergase.

Zigmund Frojd

Associated Press

Zigmund Frojd, Foto: Associated Press

Nedaleko odatle živeo je mlađani Josip Broz, koji će kasnije postati poznat kao Tito. Radio je u fabrici automobila "Dajmler" i sa dobrom platom uživao u čarima Beča.

Tito

RAS

Tito, Foto: RAS

A nedaleko od njega stan je imao 24-godišnji Austrijanac koji je sanjao da upiše bečku Akademiju lepih umetnosti i postane slikar. Dva puta je odbijen. Mladić se zvao Adolf Hitler.

Nešto dalje od njih, u Palati Hofburg, u to vreme je živeo Franc Ferdinand, prestolonaslednik austrougarskog trona.

Adolf Hitler

Profimedia.rs

Adolf Hitler, Foto: Profimedia.rs

Naredne, 1914. godine, počeo je Prvi svetski rat. Hitler i Tito završili su na frontu u austrougarskoj vojsci, Ferdinand je bio mrtav, a Trocki i Staljin kovali su planove za revoluciju koja je 1917. s trona skinula Romanove i uspostavila komunizam u Rusiji.

Frojd je u međuvremenu, do smrti 1939. godine, stekao status jednog od najumnijih ljudi 20. veka.

Osim poznanstva između Trockog i Staljina, ostalo je nepoznato da li su se ostala trojica sretala s njima i međusobno. Ipak, nakon kraha Austrougarske monarhije, Staljin, Trocki, Hitler i Tito doživeli su svoje vrhunce i ostali upamćeni u svetskoj istoriji. Svaki na svoj način.

Komentari (4)

bosa

15.03.2016 22:34

A NAJ VAŽNIJE IZOSTAVLJENO POSTAVILI IH NA FUNKCIJE I STVORILI IH SVETSKI MOĆNICI.

mr burns from simpsons

15.03.2016 23:47

@bosa - nesto neznam, koju li je to "funkciju" imao frojd? da su jos fridrih engels karl marks I lenjin ziveli u becu, taj bi grad zasluzio da se na njega spusti jedna mala atomska bombica

babic predrag/rina

16.03.2016 00:50

@bosa - Neinteresantni danas nebitni likovi jer njihovo je bilo i proslo.Za nas danas su Dodik/Vucic/Nikolic vazni kao nase vodje perjanice nasih blagostanja i lepog zivota.Sve drugo su sitnice.

spaceman

16.03.2016 10:24

Pa svi su bili masoni tj. slobodni zidari...