Evo zašto su Rimljani gradili puteve prave kao strela
Na pomen starih Rimljana i njihove zaostavštine, većini će na pamet prvo pasti Koloseum. Ali ako pričamo o onom delu njihovog građevinarstva koji je najduže opstao kroz istoriju, onda bi prva asocijacija trebalo da budu putevi.
Stari Rimljani su izgradili više od 400.000 kilometara puteva, od čega je čak 80.500 bilo popločano kamenjem. A najveći deo tih puteva bio je prav kao prut, sa što je manje moguće krivina...
Iako biste smatrali da je lakše napraviti prav put nego neki s krivinama, Rimljani su ovom rešenju pribegli iz sasvim drugih razloga. Naime, putevi nisu bili predviđeni za opštu upotrebu, već su ih mahom koristile njihove trupe, državni zvaničnici i oni koji su imali specijalne propusnice.
A putevi su bili pravi iz veoma jednostavnog razloga - da bi se što brže putovalo. To je bilo od naročite važnosti za što brže prebacivanje vojske, koja je morala da brani granice carstva od raznih napadača. A bilo ih je...
Drugi, ali ništa manje važan razlog, jeste taj što su krivine uslovljavale usporavanje, a samim time bi oni koji su bili na putu postajali lakše mete za razne napade iz zasede.
Ideja drevnih Rimljana o brzom putovanju nadživela je njihovo carstvo, pa se i danas putari trude da naprave deonice s minimalnim brojem krivina, osim kada im konfiguracija terena to ne dozvoljava. Kada je moguće, današnji građevinci prave i tunele ne bi li put ostao prav i, samim time, što kraći. Isto kao što su radili i stari Latini.