Muškarac je odlučio da mu je muka od notifikacija! Zamenio je svoj smartfon običnim telefonom!
* Kupio je "banana telefon"
* Sa “Nokijom” nije stalno skrolovao po “Tviteru” ili čitao priče na “Instagramu”
* Na kraju je odlučio da zadrži oba telefona
Notifikacije nas bombarduju – apdejti, daunlodovi i čekiranja. Podešavanje vremena ekrana i isključivanje što je moguće više notifikacija deluje do određene mere, korišćenje telefona se može značajno smanjiti, ali i dalje ostaje osećaj okupiranosti uređajem. Stoga je novinar “Didžital trendsa” odlučio da zameni svoj pametni za “banana telefon”.
- Tako sam uradio nešto što nisam mislio da ću ikako uraditi krajem 2019. – kupio sam žutu “Nokiju 8810” – piše on.
Kako ističe, ovo nije bila kupovina zbog osećaja nostalgije.
Pročitajte još:
Uređaji koji nemaju ekran na dodir, a s druge strane imaju sporan pristup internetu, ali su zato više funkcionalni što se tiče poziva ili slanja poruke. Njihova veličina je manja i bolje leže u ruci. Međutim, presudno za kupovinu ove “Nokije” je bio relativno pametan operativni sistem zvan KaiOS.
Ovaj sistem je primarno napravljen za ljude iz zemalja u razvoju koji prvi put koriste internet, a kojima pametni telefoni ili tačskrinovi mogu delovati zastrašujuće. KaiOS funkcioniše kao i svaki softver, međutim on omogućava tehnološkim kompanijama poput “Gugla” i “Fejsbuka” da lako naprave aplikacije za fizičke tipke i ostali hardver.
U vreme kad je novinar DT kupio svoju “Nokiju” ona je podržavala niz aplikacija koje je imao i na smartfonu – “Gugl mape”, “Vocap”, “Tviter” i drugo. Integrisan je sa “Guglovim asistentom”.
- Telefon koji rukovodi svim potrebnim aplikacijama minus nepotrebna frka i osećaj stalne uključenosti, baš je ono što mi je bilo potrebno – priznaje on.
Sa “Nokijom” nije stalno skrolovao po “Tviteru” ili čitao priče na “Instagramu”, niti je konstantno proveravao mejl i druge notifikacije u trenutku kad su pristizale kao na prethodnom, pametnom telefonu. Ipak, on smatra da nije mnogo propustio. Takođe je zaključio da je slanje poruka i obavljanje drugih zadataka imalo veći osećaj privatnosti.
-I dalje sam primao iste usluge od istih, sveprisutnih kompanija za prikupljanje podataka, ali neki podaci i koraci nisu bili praćeni za razliku od prethodnog, pametnog modela “Gugl Piksel 3”.
Iako priznaje da “banana telefon” ima svoje mane – otežano kucanje mejlova, loša kamera i nedostatak video četa, on ističe da KaiOS telefoni bar trenutno nisu napravljeni za korisnike smartfona koji žele malo mira i tišine.
Najnovije vesti:
- Najveća lekcija koju sam naučio u ovom procesu je da nas naši smartfoni nikad ne ostavljaju da se dosađujemo. Uvek postoji novi članak, mejl, video ili “tvit”. Ali, nakon iskustva s “Nokijom”, svesniji sam vremena koje provodim gledajući u telefon – navodi novinar DT.
On je na kraju odlučio da zadrži oba telefona.
- Prelazak na “banana telefon” bio je najpametnija odluka koju sam ikad doneo – zaključio je novinar.
Bonus video - Požar kod Starog dvora!