Na dubini od 125 metara pronašli nešto čudesno i napravili neverovatne snimke! (VIDEO)

Alo.rs/oazaznanja/K.Ć | Razbibriga 2021-02-10 13:20:35 2021-02-10 13:20:35

Tim naučnika, uključujući vlasnika kompanije „Virdžin“, milijardera Ričarda Bransona, vratio se sa važne misije sa dna Velike plave rupe u Belizeu sa uzbudljivim nalazima

YouTube prin.screen

Plava rupa je najveći svetski zaliv, prečnika 300 metara i dubine 125 metara. U timu je bio i Fabien Kousteau, unuk čuvenog francuskog podvodnog istraživača Džakues Kousteau-a, koji je 1971. otkrio Plavu rupu.

Ekspedicija je započela u decembru 2018. godine, a plan je bio da se otkrije šta se tačno nalazi na dnu rupe.

Koristeći dve podmornice, ekspedicija je napravila nove fotografije i snimke unutrašnjosti Plave rupe i napravila prvu 3D mapu onoga što je bilo unutra.

„Napravili smo kompletnu sonarnu mapu od 360 stepeni. Izgleda zaista cool, sonar je skenirao celu rupu od 300 metara “, rekla je Erika Bergman, pilot, okeanograf i operativni menadžer misije.

Bergman kaže da su među najuzbudljivijim otkrićima stalaktiti bez presedana, mineralne formacije u obliku glečera, na dubini od oko 120 metara, vrlo blizu dna. „Bilo je prilično uzbudljivo jer se do sada nije znalo da postoje.“

Oduševljena je ronjenjem u mračne dubine: „Jedna od najluđih stvari u rupi je sloj vodonik-sulfida. U njemu nestaje karipsko sunce i sve postaje potpuno crno. Tamo uopšte nema kiseonika i nema života “.

Zahvaljujući sonaru visoke rezolucije, Bergmanova i njeni saradnici mogli su da vide šta sadrži rupa.

„Na udaljenosti od 20 do 30 metara od stalaktita ili zida rupe, svi detalji se mogu videti savršeno, bolje nego što bismo videli svojim očima“, kaže Erika Bergman.

Zanimljivo je da tim nije mogao da identifikuje sve što je pronašao. Neki nalazi sa dna rupe još uvek nisu identifikovani, a Bergman kaže da ostaju „otvoreni za tumačenje“.

 Istraživači su bili veoma zadovoljni kada su otkrili da je Plava rupa prilično čista.

„Pronašli smo samo dva ili tri mala komada plastike“, rekao je Bergman, ističući da je ovo u velikoj meri rezultat rada Belize Audubon Societi, koje nastoji da zaštiti rupu.

„Lepo je što na našoj planeti postoje takvi prostori. „Većina ih je u okeanima, hiljadama godina su ostali tačni onakvi kakvi su bili i ostaće i hiljadama godina koje dolaze“, objasnio je naučnik i dodao da je ljudski uticaj u Velikoj plavoj rupi gotovo nevidljiv.

Ekspedicija je uživo emitovana na kanalu Discoveri 2. decembra 2018. Ideja je bila da se uživo emituje sa dna rupe.

„Ronili smo jutro pre snimanja, a zatim emitovali sa broda i jasno naglasili da je reč o snimku starom nekoliko sati jer je prenos uživo i dalje bio previše zahtevan“, rekli su.

BONUS VIDEO

Snimak predsednika Vučića postao hit u Kini

Expand player
Pogledajte više