Naučnici su probili 900 metara debeo led i spustili kameru na dno mora, zbog onoga što su videli pretrnuli su od straha!
Značaj otkrića je u tome što sugeriše da je život u najtežim okruženjima Antarktika prilagodljiviji i raznolikiji nego što se mislilo.
Biolozi kažu da slučajno otkriće morskog života na steni ispod antarktičkog leda dovodi u pitanje naše razumijevanje kako organizmi mogu živeti u okruženjima daleko od sunčeve svetlosti, piše New Scientist.
Tim znanstvenika je probušio 900 metara debelu ledenu ploču Filchner-Ronne i spustio kameru u rupu u potrazi za blatom na morskom dnu. Na njihovo iznenađenje, kamera je otkrila stenu koju su okruživale životinje.
Ispod ledenog pokrivača
Čini se da video snimak prikazuju 16 sunđera, kao i 22 neidentifikovane životinje među kojima bi mogli biti i člankonošci. To je prvi put da je takav oblik života pronađen ispod antarktičkog ledenog pokrivača.
"Postoje razni razlozi zbog kojih ta stvorenja ne bi trebala biti tamo", kaže Huw Griffiths iz British Antarctic Survey, koji je analizirao snimke. Smatra da životinje, koje se verovatno hrane filtriranjem, preživljavaju na hranjivim stvarima u vodi od -2 °C. Zagonetka je u tome što su izuzetno daleko od očitih izvora hranjivih sastojaka, s obzirom na to da se gromada nalazi 260 kilometara od otvorene vode na ledenoj ploči Filchner-Ronne, gde fotosintetski organizmi mogu preživeti.
Šta više, hrana za sunđere verojatno putuje s još veće udaljenosti, kaže Griffiths. S obzirom na ono što znamo o okeanskim strujama na tom području, čini se da je najbliži izvor sunčeve svetlosti udaljen 600 km.