Ona je očarala i Hitlera, ženski "Mata Hari" špijunirala je za Nemce, Engleze, partizane, ali je pred smrt imala samo jednu želju!
Srpska istorija je puna heroja i heroina koji su zarad višeg cilja i ljubavi prema otadžbini ponekad radili sve što se od njih tražilo, iako je to često bilo ilegalno.
Jan Fleming je po uzoru na Duška Popova napravio najpoznatijeg svetskog tajnog agenta, Džejmsa Bonda, ali, malo je poznato da Srbija ima i svoju Mata Hari i to iz Sijarinske banje - Veru Pešić.
Rođena 1919. nekoliko godina nakon Velikog rata, u bogatoj porodici penzionisanog načelnika Leskovca Milana Pešića i Anđe Radović, ćerke tadašnjeg predsednika banjske opštine, Vera je odrasla u Leskovcu. Upravo tu, zbog svoje spoljašnje lepote, stekla je nadimak "Leskovačka lepotica".
Srpska špijunka iz Drugog svetskog rata, radila kako za Nemce tako i za Engleze, četnike i partizane, ali, pre svega, za svoj račun. Vera je redak primer hrabre i inteligentne, nezavisne žene koja, ideološki neopredeljena, pokušava da preživi u surovom muškom balkanskom svetu u jednom teškom vremenu.
Vrhunski tajni agent za samo tri godine
Vera se u Beograd doselila, posle razvoda i smrti oca, 1936. godine, kada i kreće njena karijera tajnog agenta i "srpske Mata Hari".
Put u Beč i poznanstvo sa Hitlerom
Pred početak Drugog svetskog rata, zbog saradnje sa Nemcima, Vera je izbačena iz jugoslovenske tajne službe, pa je potom i uhapšena. Njen ljubavnik, major Kraus uspeva da je oslobodi i šalje je u Beč, gde je, navodno, upoznala Adolfa Hitlera, a po povratku u Beograd radila je kao dopisnik nemačkih novina. Ponovo je uhapšena nakon Martovskog puča 1941. godine. Kratko vreme je provela u zatvoru u Lebanu, a početak rata je dočekala u rodnoj Banji. Kraus je postavlja u centralu Gestapoa u Beogradu, gde upoznaje Paula Badera, komandanta okupirane Srbije, a paralelno se viđa i sa Dragomirom Jovanovićem, šefom Specijalne policije u Beogradu.
"Nemojte samo lice da mi nagrdite"
Vojvodu su pobunjeni četnici uhapsili, a Veru i njenu majku Anđu, nedugo posle toga streljali.
"Navodno ih je molila da joj ne pucaju u glavu, da bi na "onaj svet otišla lepa", što je kapetan kraljeve vojske Ilija Buvski, kažu, ispoštovao. Kuća im je posle rata nacionalizovana. Jedno vreme je bila ambulanta, a danas se ne koristi", rekao je za Novosti, Dragan Denić.
PROČITAJTE JOŠ