Ovako puca najveći top na svetu (VIDEO)

M. S. P. | Razbibriga 2016-06-21 17:57:50 2016-06-21 17:57:50

Istoriju ratovanja obeležila su razna oružja, ali posebno mesto u tom svetu destrukcije zauzima najveći šinski top svih vremena - nemački "Teški Gustav".

Printscreen Youtube

"Schwerer Gustav" razvijen je tridesetih godina prošlog veka kao artiljerisko oružje namenjeno za uništavanje Mažinol linije, betonskih fortifikacija koje su Francuzi izgradili nakon Prvog svetkog rata kako bi sprečili da u ih Nemci ponovo napadnu u budućnosti.

"Teški Gustav" imao je kalibar od neverovatnih 80 centimetara, težio je 1.350 tona, a granate od sedam tona je ispaljivao na udaljenost od 47 kilometara.

Ovaj top je nastao tokom priprema za napad na Francusku, ali nije bio završen do početka bitaka. Štaviše, pošto su nacisti napad izvršili preko Ardena i tako zaobišli Mažinol liniju, čiji vojnici su se kasnije predali, ispostavilo se da ovaj top uopšte i nije bio potreban za te planove, pa su Nemci stali sa dva izgrađena komada.

Ipak, "Teški Gustav" je kasnije prebačen na Istočni front, pa je upotrebljen prilikom opsade Sevastopolja, u okviru operacije Barbarosa. Jedan pogodan ove topčine bio je dovoljan da se uništio rusko skladište ubojnih sredstava koje je bilo ukopano u steni ispod zaliva.

Top je potom prebačen do Lenjingrada, a postojali su i planovi da se odveze do Varšvave ne bi li ugušio ustanak u tamošnjem getu pred kraj rata, ali su pobunjenici potučeni pre bnego što je prebačen.

Nemci su "Teškog Gustava" uništili pred kraj Drugog svetskog rata, kako bi sprečili da padne u ruke Crvene armije.

Ostaće upamćeno da je "Teški Gustav" najveće artiljerijsko oruđe koje je ikada upotrebljeno u nekom ratu, kao i najveća mobilna artiljerijska platforma svih vremena, te da je ispaljivao najteže granate ikada.

Bio je dugačak 47,3 metra, cev je bila duga 32,5, imao je visinu od 11,6 metara, a posadu je činilo  250 ljudi kojima su trebala 54 sata da ga pripreme za prvu paljbu, 2.500 da postave šine i iskopaju zaklone, kao i dva PVO bataljona da ga štite od vazdušnih napada.

Mogao je da ispaljujejedan projektil na svakih 30 do 45 minuta, a najviše 14 dnevno.

Koštao je sedam miliona tadašnjih rajhsmaraka.

Jedina dva topa većeg kalibra napravili su Britanci (Minobacač "Malj") i Amerikanci (minobacač "Mali David").

Evo kako izgleda kada zapuca "Teški Gustav":

 

Expand player
Pogledajte više