Retka upala kičmene moždine povezana sa KOVIDOM-19 u više od 20 zemalja plaši stručnjake širom sveta

Alo.rs/K.Ć | Razbibriga 2021-04-29 15:52:46 2021-04-29 15:52:46

Poznat kao akutni poprečni mijelitis, godišnje ima od 1,34 do 4,6 slučajeva na milion ljudi što ga čini izuzetno retkom bolešću

Shutterstock

Utvrđeno je da je izuzetno retko stanje koje uzrokuje upalu sive i bele materije u kičmenoj moždini „neočekivano česta“ neurološka komplikacija KOVID-19.

U novoj studiji, objavljenoj u časopisu Frontiers in Immunolodži , naučnici su pregledali brojna istraživanja koja su proučavala ovu vezu i otkrili slučajeve akutnog poprečnog mijelitisa kod 43 pacijenta sa KOVID-19 iz 21 različite zemlje. Oni primećuju da je to "neočekivano često" s obzirom na globalnu stopu stanja. 

Starost pacijenata koji su proučavani u radu kretala se od 21 do 73 godine, a stanje je pogađalo muškarce i žene otprilike jednakom brzinom. Dok je većina pacijenata imala 44 ili više godina, bilo je najmanje 13 slučajeva među mladim odraslima i tri slučaja kod dece.

Simptomi akutnog poprečnog mijelitisa obično uključuju bol, senzorne probleme i slabost, kao i probleme sa bešikom i crevima. U ovoj studiji svi pacijenti su imali paralizu i gubitak osećaja.

Postoji priličan broj nepoznanica kada je u pitanju akutni poprečni mijelitis . Kao što je pomenuto, stanje uključuje upalu kičmene moždine i dela centralnog nervnog sistema koji šalje impulse iz mozga u živce u ostatku tela. Ovo zapaljenje tada može rezultirati oštećenjem izolacionog omotača koji pokriva vlakna nervnih ćelija, poznat kao mielin.

Međutim, tačan uzrok ove upale ostaje nejasan. U nekim slučajevima može se pojaviti naizgled niotkuda bez prepoznatljivog okidača, ali je takođe poznato da je povezan sa određenim poremećajima i infekcijama imunog sistema, uključujući gripu, zika, HIV, herpes, zauške, morbile i rubeolu.

Expand player
Pogledajte više