ISTORIJA SRBA Koliko je stara najstarija kovanica i ko ju je pustio u promet?
Po ugledu na vizantijski novac, kralj Radoslav (1228- 1234 u Starom Rasu), započeo je kovanje novca od srebra i bakra. Na žalost jako mali broj ovih kovanica je preživelo do današnjih dana.
Sa jedne strane ovih novčića nalazio se Arhanđel Mihailo, a sa druge strane nalazio se Hrist ili Bogorodica kako krunišu kralja.
Stefan Radoslav Nemanjić poznat i kao Radoslav Duka je bio kralj Srba (1227/1228—1233/1234). On je najstariji sin Stefana Prvovenčanog i nasledio je oca 1227. godine a njegova vladavina se okončala između kraja septembra 1233. i početka 1234.
Numizmatički materijal još jedan je pokazatelj uticaja vizantijskih tradicija na kralja Radoslava. Njegov novac temeljio se na vizantijskom novčanom sistemu, čije su osnove postavljene od strane cara Aleksija I Komnina 1092. godine.
Novčani sistem kralja Radoslava počivao je na bimetalizmu, odnosno na dve nominale: srebrni i bakarni trahej. Srebrni novac sadržao je primese zlata. Prosečna težina traheja kralja Radoslava bila je 2,75 grama, po uzoru na novac Solunskog carstva, odnosno na novac Teodora Anđela. Na aversu srebrnog traheja kralja Radoslava prikazano je poprsje arhanđela Mihaila sa nimbom, u divitisionu, manijaku i lorosu, okrenuto licem, sa mačem u desnoj i kanijom u levoj ruci.
Na reversu je predstavljen kralj na levoj i Isus Hrist sa jevanđeljem u ruci, koji ga blagosilja (na desnoj strani). Predstava na reversu direktno je preuzeta sa novca Teodora Anđela. Bakarni trahej imao je iskovan samo revers na kome se nalazio Hrist koji blagosilja kralja, identičan onom na srebrnom traheju. Osamnaest primeraka ovog novca pronađeni su u tvrđavi Ras. Početak kovanja ovakvog novca smešta se u period nakon 1230. godine. Postoje pretpostavke da su kalupi za emisije srpskog novca rezali solunski majstori, dok je novac možda kovan u Solunu, a možda u Srbiji. Jedna kovnica postojala je u tvrđavi Ras.
Još zanimljivosti možete pročitati OVDE!
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)