NAKON VIŠE OD OSAM DECENIJA POJAVILI SU SE DELOVI SVITKA TORE Smatralo se da su izgubljeni iz sinagoge u istočnjačkom gradu Goerlitz
Protestantski pastor, sada u penziji, čuvao ih je kao veo tajne više od pola veka i sada ih je predao gradu, kako su saopštili mediji.
Pojavili su se delovi svitka Tore, nakon više od osam decenija za koje se mislilo da su izgubljeni iz sinagoge u istočnonemačkom gradu Goerlitz na poljskoj granici, prenosi DPA.
"Sada su u dobrim rukama, niko neće biti nemaran prema njima", rekao je Uve Mader za DPA.
Fragmenti Tore biti izloženi javnosti nakon što budu popisani i restaurirani, obećao je gradonačelnik Oktavian Ursu.
Četiri fragmenta na pergamentnom papiru, za koje se pretpostavlja da su stari 300 godina, spašeni su iz zapaljene sinagoge u poslednjem trenutku tokom nacističkog pogroma u noći 9. novembra 1938. godine, rekao je Mader.
"Oni su na brzinu, ali stručno izrezani iz Tore, svetog pisma jevrejske verske zajednice", dodao je on.
"Ko god da je ovo uradio, mora da je dobro poznavao hebrejski. Oni nisu samo opisi jevrejske historije, već značajni dokumenti, uključujući priču o Josipu iz knjige Postanka," rekao je on.
Bili su u rukama njegovog oca, tada mladog policajca pripravnika.
Po savetu advokata, dao ih je svešteniku kako bi bili sigurni da neće pasti u ruke nacistima. Godine 1969, njegova udovica ih je poverila mladom Maderu, pod pečatom tajne, koji je u to vreme bio vikar, kako je ispričao ovaj 80-godišnjak.
Kasniji policijski kapelan čuvao je rukopis na pergamentu kao zenicu oka.
"Ali bio sam veoma sumnjičav", dodao je on.
"Politika u bivšoj Istočnoj Nemačkoj s vremena na vreme nije bila baš prijateljska prema Jevrejima", rekao je. "Stoga je bilo jasno da moram da čuvam to kao službenu tajnu."
Prvo ih je sakrio ispod tapeta u kancelariji, po kojoj niko nije preturao, zatim u stari čelični ormar skrivajući ih od policije, pa i nakon pada komunizma.
"Uvek sam nosio ključ za taj ormar sa sobom", rekao je Mader.
Rekonstrukcija sinagoge i promene u društvu u Goerlitzu bili su razlog da on prekine svoj zavet ćutanja i preda svitke gradskoj arhivi.
"Vreme nepoverenja je prošlo", rekao je Mader.
Pomno je pratio promene u gradu, rekao je, a posebno sve vezano za sinagogu, koja je ponovo otvorena u julu kao kulturni forum nakon decenija propadanja, a potom je uslijedilo i renoviranje.
Dom jevrejske zajednice u Goerlitzu bila je jedina sinagoga u Saksoniji koja je preživela pogrom 1938. godine, poznat i kao Noć razbijenog stakla ili Kristalna noć.
SviciTore su tada nestali. Sve do danas se pretpostavljalo da su potpuno izgoreli u zapaljenoj sinagogi.
Vezano za sinagogu, koja je ponovo otvorena u julu kao kulturni forum nakon decenija propadanja, a potom je usledila i renovacija.
Dom jevrejske zajednice u Goerlitzu bila je jedina sinagoga u Saksoniji koja je preživela pogrom 1938. godine, poznat i kao Noć razbijenog stakla ili Kristalna noć.
Svici Tore su tada nestali. Sve do danas se pretpostavljalo da su potpuno izgoreli u zapaljenoj sinagogi.
BONUS VIDEO:
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)