DA LI SLAVITI KRSNU SLAVU U PRVOJ GODINI OD SMRTI DOMAĆINA? Mnogi Srbi imaju dilemu, a evo šta kaže crkvena praksa!
Teolog i psiholog Darko Nikolić objašnjava kako Crkva ima jasan stav po ovom pitanju.
Prema crkvenom učenju, krsna slava se slavi kontinuirano, čak i u periodu žalosti, kada je domaćin preminuo. Slava je, kako kaže Nikolić, uvek praznik koji se proslavlja "u dobru i zlu", te nema prekida u običaju.
Svi ukućani, iako u žalosti, treba da nastave sa slavljenjem, uz molitve za spasenje duše preminulog.
Na dan slave, članovi porodice prvo treba da odu u crkvu na liturgiju, moleći se za zdravlje, napredak porodice i za spasenje duša svojih predaka. Nakon toga, u domu se nastavlja slavlje uz osvećeni slavski kolač, žito, vino i sveću.
Čak i ako domaćin nije prisutan, slavlje se nastavlja. Žito, vino i slavski kolač ostaju obavezni delovi proslave, a okupljanje članova porodice u krugu onih koji su voljeli i poštovali preminulog domaćina, odaje počast tradiciji i veri.
Teolog Nikolić savetuje da porodica odluči hoće li slaviti slavu u krugu najbližih ili sa širim krugom prijatelja i gostiju. Ipak, on naglašava da bi slavlje trebalo da ostane u duhu molitve i poštovanja, izbegavajući preterano pijenje i neprilične razgovore, posebno kada je porodica u žalosti.
Iako crnina tradicionalno označava žalost, Nikolić naglašava da nema potrebe da se ona skida tokom slave, ako osoba to ne želi. Na kraju, važnije je poštovati unutrašnja osećanja i bol, jer svaka osoba ima svoj način nošenja sa tugom.
Ovaj tekst razjašnjava kako treba pristupiti krsnoj slavi u periodu nakon smrti domaćina, poštujući crkvene običaje, ali i lični osećaj članova porodice.
BONUS VIDEO
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)