Đurđic
Foto: Printscreen/Printscreen

Ovo je vreme kada se vernici pridržavaju određenih rituala, a mnoge aktivnosti su zabranjene.

U ovom periodu, koji traje od 6. maja pa do 16. novembra, vernici u Srbiji i drugim pravoslavnim zemljama praktikuju stroge običaje koji su povezani sa zaštitom doma i života na selu.

Dani od Đurđica do Svetoga Mrate (24. novembra) nazivaju se Mratinci ili "vučiji dani" jer je sveti Mrata zaštitnik vukova. U vreme Mratinaca ništa se ne daje iz kuće, ne prede se vuna i ništa se ne pere. Krojači i obućari odmaraju, a žene ne rade ručne radove.

Običaj je da se ne obavljaju teški poslovi, a naročito se izbegava lov na vukove, jer se veruje da bi lovci, ako se upuste u takav posao, bili prokleti i da bi ih pratila nesreća tokom cele godine.

Sveti Đorđe, čiji se praznik slavi 6. maja, poznat je kao zaštitnik stočara i onih koji rade sa životinjama. Na pravoslavnim ikonama i freskama, sveti Đorđe je prikazan kako jaše konja i ubija aždaju, simbol paganske vere.

U periodu od Đurđica, koji se slavi 16. novembra, do Svetog Mrate, zaštitnika vukova, postojali su i rituali koji su se odnosili na zaštitu od ovih predatora.

Đurđic

Wikipedia

 

Na ovaj dan se zabranjuje lov na vukove jer bi, prema verovanjima, lovci koji prekrše ovu zabranu doživeli nesreću i lošu sreću tokom godine. U zapadnim delovima Srbije, u danima oko Mratinaca, praktikuje se specifičan običaj: klanje crnog pileta ili mladog crnog petla u ranu zoru, u tišini, na kućnom pragu.

Pre nego što se pile obezglavi, crni konac se koristi da se veže kljun tako da ne ispusti nijedan zvuk, a potom se njegova glava vezuje crvenim koncem i koristi za obrede zaštite doma od vukova.

Iako Đurđic nije crveno slovo u kalendaru, on je vrlo poštovan među vernicima. Na ovaj dan, iako nije zabranjeno raditi, obično se izbegavaju teži poslovi.

U nekim krajevima, kao što je zapadna Srbija, to je vreme kada se klanja crno pile ili crni petao, što simbolizuje zaštitu doma i porodice od nevolja koje mogu doći tokom zime.

Kroz ove običaje, koje su duboko ukorenjene u tradiciji, i danas se održava verovanje da priroda i spiritualni svet mogu uticati na ljudski život, a običaji i rituali služe kao način da se sačuva balans i zaštita u svakodnevnom životu.

BONUS VIDEO 

 

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Tagovi

Komentari (0)

Loading