SPREČITE PA NE LEČITE Sistematskim pregledom produžavate ljubimcu život jer kod starijih životinja kao i kod starijih ljudi, zdravstvene promene mogu da nastanu vrlo brzo

Većina bolesti kao što su dijabetes, srčane i endokrine tegobe imaju malo simptoma u početnoj fazi, ali kako vreme prolazi, bolest uznapreduje i simptomi postaju uočljivi, zbog čega se starije životinje teško oporavljaju.
Šta obuhvata
Sistematski pregled psa obuhvata pregled životinje od „njuške do repa“. Ukoliko postoji patološki proces, dobar sistematski pregled će to pokazati. On se sastoji od analize krvi s biohemijom i kompletnog pregleda vitalnih funkcija, očiju, uši, kože i dlake psa.. Ako je potrebno, veterinar će vam savetovati dodatne pretrage kao što je RTG, analiza urina, ili EKG. Rendgenski snimak će pokazati da li postoje neke promene na kostima.

Foto: Shutterstock
Kako izgleda
Prilikom sistematskog pregleda vlasnik treba da napomene veterinaru svaku promenu u ponašanju ili na telu svog ljubimca. Neke promene, koliko god da su blage (češće uzimanje vode, brže umaranje, povremeni kašalj) mogu ukazivati na neko oboljenje. Već na prvi pogled veterinar će utvrditi da li je veseo, razigran ili se otežano kreće, da li je dlaka sjajna i čista i slično. Veterinar će izmeriti psa i videti da li je ljubimac dobio na kilaži ili je smršao. Pregledom kože i dlake može se utvrditi da li je dlaka glatka i sjajna ili je suva ili pak masna, da li je koža na pojedinim mestima bez dlake, da li je crvena, postoje li kraste, rane ili tumorozne promene na koži i da li su prisutni ektoparaziti. Pregledom srca i pluća mogu se ustanoviti nepravilnosti u radu. Ako postoje odstupanja, veterinar će predložiti dalju dijagnostiku, ultrazvuk ili rendgensko snimanje, ili test na srčanog crva.

Foto: Shutterstock
Koliko često je neophodno
Sistematski pregled pasa preporučljivo je obavljati bar svake dve godine, a kod starijih pasa jednom godišnje. Često se događa da dođemo kod veterinara kada je neka bolest već u poodmakloj fazi. Psi koji su stariji od pet-šest godina trebalo bi da redovno idu kod veterinara jer im se metabolizam usporava, organi za kretanje propadaju, srce, sluh i vid slabe, a hronična oboljenja zahvataju bubrege, srce i zglobove.

Foto: Shutterstock
Da li su neophodne pripreme
Nijedan odlazak kod veterinara nije prijatan, ni za psa, ni za vlasnika, ali koristi su mnogo veće od par sati neprijatnosti. Najbolje je da veče pred pregled pripremite: dokumenta o psu (knjižica ili pasoš s evidencijom primljenih vakcina i primljenih preparata za čišćenje od unutrašnjih parazita), zatim medicinsku dokumentaciju ukoliko je pas ranije imao nekih zdravstvenih problema, i transporter.
Razlozi za neodlazak
Razlozi za preskakanje redovnog sistematskog pregleda su razni. Najčešćih razlozi su: nedostatak novca, zaboravnost, nemanje vremena... Ponekad je problem i sam pas - on je uplašen ili agresivan prilikom pregleda, pa vlasnici iz dobre namere žele da ga poštede neprijatnosti.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)