SPREMNI ZA HLADNOĆU Pre velikih minusa korisno je podsetiti se na određene stvari koje će obezbediti vašeg psa
Foto: Shutterstock

Ukoliko imate bilo kakvih sumnji, počnite pripreme za zimu posetom veterinaru da biste proverili da li postoje neki skriveni zdravstveni problemi.

Obratite pažnju na dlaku

Pogrešno je mišljenje da psi koji se inače uređuju šišanjem zimi moraju da imaju dužu dlaku da im ne bi bilo hladno. Većina pasa ima svoju zimsku i letnju poddlaku koja ih štiti od hladnoće bez obzira na to je li im dlaka duga ili kratka. Zimi im raste gušća dlaka, a i njihovo telo bolje čuva i reguliše toplotu nego ljudsko. Rasni psi kao što su malamuti, samojedi ili sibirski haskiji lakše podnose zimski period, sneg i led, ali i njima treba nega. Oni koji imaju kraću dlaku zahtevaju mnogo više pažnje, a ako imate mladog ili jako starog psa, imajte u vidu da su oni poprilično osetljivi na hladnoću.

SPREMNI ZA HLADNOĆU Pre velikih minusa korisno je podsetiti se na određene stvari koje će obezbediti vašeg psa

Foto: Shutterstock

 

Higijena tokom padavina

Pravilno četkanje dlake je takođe važan deo održavanja zdravlja u zimskim mesecima. Teška i ućebana dlaka ne štiti kožu od ekstremno niskih temperatura na pravi način. Ako imaju duge uši ili dužu dlaku, redovno ga četkajte i brišite. Najvažnije je da nikad ne bude mokar da bi poddlaka mogla sačuvati toplinu tela. Dugodlake pse nakon igre po kiši ili u snegu treba po povratku iz šetnje osušiti peškirom ili fenom da se dlaka ne bi danima sušila. Po potrebi nekoliko puta nedeljno možete mu iščetkati ili raščešljati dlaku. Skraćivanje dlake između jastučića tokom zimskih meseci je važno da bi se smanjilo skupljanje snega i da bi psi zimi bili bezbedniji. Takođe, vodite računa da šape budu uvek suve, jer su one najosetljivije i ako je napolju hladno, a šape mokre, može doći do promrzlina.

Treba im fizička aktivnost čak i kad je hladno

Psima je pri svakom vremenu potrebno istrčavanje, i to ne samo onaj brzi krug oko kuće, već ga vodite dva do tri puta dnevno u šetnju. Psima ne treba braniti trčanje po vodi, nagomilanom lišću ili raskvašenoj zemlji sve dok vodite računa o nezi njihovih šapica i dlake.

SPREMNI ZA HLADNOĆU Pre velikih minusa korisno je podsetiti se na određene stvari koje će obezbediti vašeg psa

Foto: Shutterstock

 

Ishrana tokom hladnijeg vremena

Kad temperatura padne ispod nule, psu je potrebno više hrane nego za vreme letnjeg perioda. Ako sami pripremate, odnosno kuvate hranu za psa, morate voditi računa da mu obezbedite vitaminske dodatke, mogu i suplementu. Takođe, važno je da zimi izbegavate metalne posude, jer se one mogu psu zalepiti za jezik. Koristite one plastične.

Bolesti pasa kada su niske temperature

Virusne i bakterijske infekcije, prehlade i promrzline tokom zime mogu da se dese ne samo ljudima već i kućnim ljubimcima. Izbegavanje naglih izlazaka iz toplog u hladno i kratki boravak napolju uz pravilnu brigu najbolji je način da kućni ljubimci ostanu zdravi tokom zime. Najčešća greška koju vlasnici u igri čine i nisu toga svesni je grudvanje s psom. Pored toga, sneg osim što je hladan, može u sebi sadržati i bakterije, viruse i parazite jer većina njih je otporna na hladnoću.

PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI

Komentari (0)

Loading