Zimske muke ljubimaca: Ako vodite računa o 2 stvari, neće se razboleti
Psu koji živi u udobnosti zagrejanog doma prilikom izlaska napolje naglo se menja temperatura tela i lako može doći do upale gornjih respiratornih puteva, te se javlja kijanje i kašljanje, piše magazin „Pas“. Zato je preporuka da izlaženje bude postepeno.
Zagrevanje
Ako ste već napolju, nemojte se kretati polako, već posvetite koji minut zagrevanju tela brzim hodanjem ili čak i nekim kratkim istrčavanjem, u igri s nekom lopticom, na primer. Posle se možete šetati do mile volje. Ako ste malo osetljivijeg psa krenuli da oblačite kad zahladni, onda ga oblačite svaki put, nemojte da vas mrzi. Pas koji živi u boksu ili u kućici u dvorištu ove muke nema. Promenio je svoju letnju dlaku u zimsku, privikao se na hladnoću u brlogu ili, ako je srećnik, u kućici za pse. Jedini problem za njega su hrana ili voda koja je hladna. Zato vas molimo da kad dajete hranu psu, blago je zagrejte, i vodu mu dajte mlaku i menjajte je češće da se ne bi zaledila.
Moguće promrzline
I kućni i dvorišni pas mogu imati problem sa smrzavanjem perifernih delova tela. Kad nastupe ekstremne hladnoće ili ako ima dosta snega, proveravajte ušne školjke, nos, šape, rep... to su najčešća mesta gde se najpre pojave prvi simptomi smrzavanja. Ako koža počinje da menja boju, obavezno se obratite veterinaru.
Kobno klizanje
Jedan nekontrolisan pokret na klizavom terenu može izazvati manje ili više ozbiljnu povredu prvenstveno nogu, a i kičme. Ako primetite neku vrstu šepanja, nemojte čekati, zatražite savet. Jedna od najblažih preventiva jeste mazanje jastučića na šapama pre izlaska napolje.
I oni pate od alergije
Današnji kućni ljubimci su skloniji alergijama i samim tim često se češu iz nepoznatih razloga i povremeno im suze oči. Ako ove promene postanu učestalije, obratite se veterinaru radi terapije da bi se prevenirale sekundarne infekcije i eventualne rane od češanja.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
Komentari (0)