OPASNE KRVOPIJE Krpelji nisu samo neprijatnost za pse, već prenose uzročnike bolesti koje mogu uzrokovati teška oboljenja, pa čak i smrt
Najaktivniji su kada je toplo vreme, ali s obzirom na klimatske promene nije retkost ni pronaći ih zimi, naročito kada se beleže neuobičajeno visoke temperature, kao što je slučaj ovih dana. Stoga je i preporuka da pas bude zaštićen od krpelja tokom cele godine da ne bi oboleo od neke bolesti koju prenose krpelji.
Šta su krpelji?
Krpelji su zglavkari i hrane se krvlju pasa i drugih životinja, kao i ljudi. Ženka krpelja snese jaja i čim se izlegu, hrane se krvlju. Oni traže svog domaćina mahanjem prednjim ekstremitetima kroz vazduh i kada dodirnu psa, hvataju se za njega i pričvrste se ugrizom za kožu. Ljubimac ne oseća ubod, jer krpelji u svojoj pljuvački imaju supstance koje ublažavaju bol.
Piroplazmoza
Piroplazmoza (babezioza) je česta kod pasa, a javlja se i kod mačaka. Krpelj mora biti na životinji dva-tri dana, a pokazatelji bolesti javljaju se od petog do sedmog dana. Pas postaje trom, odbija hranu, slabo se kreće, pije dosta vode, a često i povraća. Temperatura dostiže i do 41 stepen, a najznačajniji pokazatelj bolesti je crvena boja urina. To je poslednji trenutak za reakciju, jer u suprotnom može doći do fatalnog ishoda.
Anaplazmoza
Anaplazmoza je bakterijska bolest koja napada bela krvna zrnca i dovodi do niza problema. Simptomi počinju nedelju-dve nakon ujeda krpelja, ali mogu proći neopaženo. Ipak, kod većine zaraženih dolazi do pojave groznice, drhtavice, mišićnih grčeva, bolova i oticanja zglobova. Lečenje traje najmanje mesec dana.
Erlihija
Erlihija je posebna vrsta bakterije koja napada bele krvne ćelije domaćina. Inkubacija traje od osam do 20 dana. U akutnoj fazi bolesti dolazi do povećanja limfnih čvorova, te povećanja jetre i slezine. Pas je depresivan, nema apetit, ima povećanu temperaturu, ponekad ima iscedak iz očiju i nosa. Terapija je antibiotska.
Borelioza (lajmska bolest)
Lajmska bolest ispoljava se različito, a najčešće kao osip oko mesta uboda nakon infekcije. Ostali simptomi su povišena temperatura, zamor i letargija, otečeni limfni čvorovi i šepanje. Ukoliko se s terapijom počne par nedelja od infekcije, moguć je uspešan ishod lečenja, jer je lajmska bolest izlečiva, ali sklona da se opet vrati.
Dijagnostika
S obzirom na sve pomenute simptome, a koji mogu varirati u jačini i brojnosti, dijagnoza bolesti koje izazivaju krpelji nije uvek jednostavna pa je bitno da odete kod veterinara da uradi 4Dx, brzi krvni test, koji će vam za par minuta reći o kojoj bolesti krpelja se tačno radi.
Kako ih skinuti
Za skidanje krpelja sa pasa najbolje je koristiti određene instrumente, kuke ili pincete s led lampama specijalno dizajnirane za vađenje krpelja. Nikako ga ne vucite prstima. Takođe, postoje i sredstva koja se rastvaraju u vodi (neostomosan) i kojima se pas naprska ili šamponi koji ubijaju krpelje.
Prevencija pre svega
Prevencija je osnova zaštite od krpelja. Kombinacija pregleda i četkanja psa posle šetnje, kao i nanošenje nekog od spot-on preparata, najbolji je način postupanja u borbi za zdravlje ljubimca.
PROČITAJTE KLIKOM OVDE NAJVAŽNIJE AKTUELNE VESTI
možda vas zanima
alo.rs/dr Aneta Jovanović
Komentari (0)